Tajlandia: Czerwone Koszule żądają rozpisania nowych wyborów (akt.)

[2010-03-15 16:28:59]

Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva odrzucił 15 marca żądanie rozwiązania parlamentu i rozpisania nowych wyborów. Przywódcy około 100-tysięcznej demonstracji w Bangkoku postawili wtedy ultimatum: jeśli ich żądanie nie zostanie spełnione do godziny 18.00 miejscowego czasu 16 marca, zaleją siedzibę rządu krwią utoczoną przez demonstrantów. Udało się zebrać około 300 litrów krwi i groźba została spełniona. Błyszcząca kałuża u wejścia do gmachu siedziby władz ma jednak wyłącznie symboliczne znaczenie. Wyraża głębokie przekonanie o słuszności protestu.

Siły rządowe postawiły w stan gotowości około 50 tysięcy mundurowych. Jak podaje Associated Press liczba demonstrantów zmniejszyła się w ciągu dwóch dni do około 90 tysięcy. Spytany przez dziennikarzy jeden z przywódców protestu, jaki będzie ich następny ruch odpowiedział, że nie wie, a strategia jest wyznaczana z dnia na dzień.

Premier powiedział wcześniej, że nie zamierza ustąpić wobec żądań demonstrantów, ale pozostawia pole do kompromisu. Domaganie się rozwiązania parlamentu (...) w zamian za powstrzymanie demonstracji - wszyscy zgodziliśmy się, że to nie może być zrobione. Jednak nie znaczy to, że partie z koalicji rządowej i ja nie wysłuchamy ich pomysłów - powiedział Abhisit w telewizyjnym wystąpieniu.

Demonstranci, Zjednoczony Front na rzecz Demokracji Przeciwko Dyktaturze jak dotąd przyjmują elastyczną taktykę, czego przykładem było przesunięcie terminu ultimatum. Wydają się jednak zdeterminowani w swoim żądaniu rozpisania nowych wyborów, które mogłyby przywrócić do władzy popieranego przez nich, przebywającego obecnie na emigracji byłego premiera Tajlandii Thaksina Shinawatry. Zdają sobie sprawę, że jeśli ich działania nie przyniosą spodziewanego rezultatu, wzmocni to obecny rząd i uczyni sytuację polityczną w Tajlandii trudną do zmiany.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 kwietnia:

1945 - Karl Renner (SPÖ) został po raz drugi kanclerzem Austrii.

1970 - Wojna wietnamska: w celu tropienia partyzantów Viet Congu wojska USA i Wietnamu Płd. dokonują inwazji na sąsiednią Kambodżę.

1986 - W Hiszpanii powstała Zjednoczona Lewica (IU), będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 r. na fali protestów przeciwko wejściu do NATO. Została utworzona przez PCE, grupy lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów.

2004 - W Warszawie odbył się Antyszczyt Europejskiego Forum Ekonomicznego.

2006 - Zmarł John K. Galbraith, amerykański ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce.

2006 - Prezydenci Kuby, Boliwii i Wenezueli podpisali w Hawanie porozumienie gospodarcze Boliwariańska Alternatywa dla Ameryki (ALBA).

2007 - W Zagrzebiu zmarł Ivica Račan, premier Chorwacji w latach 2000-2003, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.


?
Lewica.pl na Facebooku