Internacjonalista.pl: Oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet
[2010-03-08 00:05:47]
![]() Autorki kontynuują: Sytuacja społeczna kobiet wskazuje w dalszym ciągu na ich poślednią i podporządkowaną pozycję w społeczeństwie. Wyszczegóławiają: Kobiety są w trudniejszej sytuacji ekonomicznej niż mężczyźni, są częściej ofiarami współczesnego kryzysu kapitalizmu, podlegają przemocy oraz ich prawa reprodukcyjne nie są respektowane. Przy tym konteksty tego upośledzenia [...] mają znaczenie polityczne w szerokim tego słowa znaczeniu i nie mogą być rozpatrywane w perspektywie indywidualistycznej, jako wyłącznie należność praw jednostkowych - i tak na przykład zakaz aborcji oznaczając pozbawienie kobiet prawa do wyboru i w ten sposób narzuszając ich godność zarazem uderza w prawo do świadomego macierzyństwa. Zatem realizacja prawdziwej wolności do decydowania o kwestiach reprodukcji powinna opierać się również na postulatach pozytywnej "wolności do", którym nie sposób abstrahować od kontekstów makroekonomicznych sytuacji kobiet. Zdaniem autorek, gdy mowa o emancypacji kobiet, trzeba również zapytać o kształt zmiany społecznej, którą emancypacja wywoła. Postulatom emancypacji w ramach obecnej struktury ekonomiczno-politycznej przeciwstawiają zrzucenie jarzma podporządkowania, ale w społeczeństwie, które będzie bardziej egalitarne. Stąd ruch feministyczny stoi przed koniecznością opowiedzenia się za konkretną wizją świata społecznego. Autorki kontynuują: Jeśli my kobiety sprzeciwiamy się wszelkim przejawom dyskryminacji, sprzeciwiamy się światu opartemu na zasadzie dominacji i podporządkowania, chcemy żyć w społeczeństwie sprawiedliwym, bez wojen i wyzysku, musimy walczyć o zmianę reguł gry świata opartego na dążności do maksymalizacji zysków ekonomicznych. Wspominają o konieczności sprzeciwu wobec wojen, szczególnie tych w Iraku i Afganistanie, w które zaangażowała się Polska. Społeczeństwo, w którym kobiety osiągną emancypację, nie może wreszcie funkcjonować w oparciu o gospodarkę podporządkowaną kryterium zysku, a mechanizmy demokratyczne nie mogą w nim stanowić fasady, za którą kryje się dominacja oficjalnych elit. Struktury męskiej dominacji są bowiem przede wszystkim legitymizowane poprzez nadrzędną zasadę podporządkowania klasy pracowników władzy kapitału, władzy elit nad resztą społeczeństwa. Autorki kończą oświadczenie słowami: Walcząc zatem o swoje upodmiotowienie walczmy o zmianę świata. Zrzeszajmy się w związki zawodowe, organizacje społeczne, bądźmy aktywne i nie bójmy się żądać społeczeństwa, w którym wszyscy niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej, religii będziemy wspólnie realizować idee wolności, równości, braterstwa i siostrzeństwa. Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?