Toruń: Rozwiązanie klubu Lewicy i Demokratów w Radzie Miasta
[2010-01-23 22:18:50]
Decyzja o rozwiązaniu klubu pojawiła się niespodziewanie. W czasie dyskusji o deficycie budżetowym radny Jarosław Najberg zwrócił się do biskupa Andrzeja Suskiego, świeżo upieczonego honorowego obywatela Torunia, z apelem o rozważenie pomocy materialnej. Dotychczasowa współpraca miasta z Kurią układa się wzorcowo. Prezydent często radzi się Pana Biskupa co począć, w jakim kierunku patrzeć, jakie decyzje podejmować. Prawie każda miejska uroczystość rozpoczyna się Mszą Świętą. (...) Miasto współfinansuje z dotacji państwowych naukę religii katolickiej w szkołach i przedszkolach. Dzieła kościelne wspierane są w pierwszej kolejności, czasami nawet wcześniej niż zostaną przygotowane formalnie, co skutkuje czasami koniecznością zmian w budżecie i przesunięcia na rok następny zarezerwowanych środków - argumentował Najberg. Za używanie podczas wystąpienia zwrotów "pan biskup" i sugestie, iż "kościół jest bogaty" konwent seniorów udzielił radnemu nagany. Gorszy los spotkał jednak Klub Radnych LiD. W konsekwencji dyskusji budżetowej Marian Frąckiewicz złożył nieskuteczny wniosek o rozwiązanie klubu, po czym sam z niego wystąpił, kończąc wieloletnią współpracę. Przykro mi, że po raz kolejny koledzy radni poświecili realizację lewicowych wartości, celem utrzymania sympatii hierarchów kościelnych - mówił Jarosław Najberg. Do klubu radnych LiD należeli: Jarosław Najberg, psycholog, były członek Klubu Krytyki Politycznej i Młodych Socjalistów, bezpartyjny, dr Krzysztof Makowski, politolog, bezpartyjny przedsiębiorca i były wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Marian Frąckiewicz, działacz spółdzielczy i socjalistyczny w okresie PRL, dziś związany z bliskim środowisku kościelnemu prezydentem Torunia oraz Dariusz Łyjak, ekonomista, dyrektor Orion Electric w podtoruńskim Ostaszewie. Pełny tekst wystąpienia Jarosława Najberga dostępny jest tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?