Wenezuela: Rok radykalnych zmian

[2010-01-07 00:11:08]

Prezydent Wenezueli Hugo Chávez zapowiedział podczas jednej z konferencji prasowych, że rok 2010 będzie czasem radykalizacji zmian prowadzących do socjalizmu. Radykalnym jest ten kto idzie do korzeni (problemów). Nie nazywamy radykalnym kogoś, kto nie widzi spraw w całości - powiedział Chávez.

Wenezuelski parlament (Asamblea Nacional) rozpoczęła właśnie pracę nad ustawami, które mają "zbliżyć Wenezuelę do socjalizmu XXI wieku". Radykalizacja oznacza pogłębienie socjalizmu na wszystkich polach działania. W prawach, które wprowadzają większość równość i sprawiedliwość społeczną, które rozumieją, że toczy się walka klas - powiedział Carlos Escarrá jeden z członków władz naczelnych Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli (Partido Socialista Unidad de Venezuela).

Pośród praw, które mogą być przyjęte już podczas bieżącej sesji parlamentu wymienia się Prawo o Własności Społecznej (Ley de Propiedad Social), Prawo Pracy (Ley del Trabajo), które ma ograniczyć długość dnia pracy. Wszystkie zmiany w prawie odbywają się w cieniu zaplanowanych na 26 września wyborów parlamentarnych, w których opozycja będzie szukać szansy na wyrównanie sił w parlamencie, a zaplecze polityczne Cháveza zachowania większości pozwalającej na samodzielne stanowienie prawa.

Prawo o Własności Społecznej zakłada, że władze państwowe będą mogły ogłosić każde przedsiębiorstwo zarówno państwowe jak i prywatne "własnością społeczną" jest stwierdzą, że jego produkcja nie jest skierowana na zaspokojenie realnych potrzeb społeczeństwa lub, że nie odpowiada ona istotnym potrzebom społecznym lub modelowi społeczno-gospodarczemu (kraju). Własność społeczna będzie współegzystować z pozostałymi formami własności i ma odpowiadać na potrzeby historyczne demokratyzacji własności - utrzymuje deputowany PSUV ze stanu Falcón Ulises Daal. Własność Społeczna pojawiła się w odrzuconym w referendum projekcie zmian konstytucji w 2007 roku. W obecnym projekcie jest zdefiniowana jako posiadanie jednostek gospodarczych lub o potencjale gospodarczym, przeznaczonych lub zaprojektowanych dla zaspakajania potrzeb społecznych lub produkcji dóbr lub usług które z natury i na mocy praca są własnością kolektywną i w interesie strategicznym zarówno dla pełnej suwerenności kraju jak i rozwoju spójności społecznej ludności kraju.

W celu kierowania własnością społeczną przewiduje się powołanie do życia Centralnej Rady ds. Planowania Ekonomii Socjalistycznej w skład której ma wejść 12 ministrów, której jednym z uprawnień byłoby decydowanie o środków produkcji jednostek uznanych za własność społeczną.

Jednakże niektóre badania wskazują, że proponowane prawa mogą zagrozić planom rządzącej partii. Według jednego z sondaży 65 proc. Wenezuelczyków przedkłada własność prywatną nad własność wspólną/samorządową (30 proc. wskazań). Na takich badaniach opiera taktyka opozycji, która krytykuje planowane zmiany jako "oparte na antywartościach".

Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku