Argentyna: Pierwszy ślub homoseksualny
[2009-12-30 09:46:51]
Związek małżeński zawarli 39-letni Alex Freyre i 41-letni José María Di Bello, którzy mieli początkowo pobrać się w stolicy kraju Buenos Aires 1 grudnia w Światowy Dzień AIDS (obaj są nosicielami wirusa HIV), jednak na kilka godzin przed ceremonią zakazał jej miejscowy sąd uznając, że w tej sprawie powinien wypowiedzieć się Sąd Najwyższy. Gubernator prowincji Ziemia Ognista, Antarktyda i Wyspy Południowego Atlantyku Fabiana Ríos z socjaldemokratycznej partii Poparcie dla Egalitarnej Republiki (Afirmación para una República Igualitaria) wydała po uroczystości oświadczenie w którym uznała ją za istotny postęp w dziedzinie praw człowieka i społecznej akceptacji. Dodała, że bardzo cieszy się, że doszło do tego właśnie w jej prowincji. Związki partnerskie osób homoseksualnych w krajach latynoamerykańskich są obecnie legalne w stolicy Argentyny Buenos Aires, a także mieście Villa Carlos Paz i prowincji Río Negro, meksykańskim stanie Coahuila, brazylijskim stanie Rio Grande do Sul oraz Urugwaju (gdzie homoseksualne związki partnerskie mają także prawo do adopcji dzieci). Na terenie Brazylii pary homoseksualne mają takie same prawa jak pary heteroseksualne w korzystaniu z ubezpieczenia społecznego (renta rodzinna po zmarłym partnerze) i prawa spadkowego. W niektórych stanach Brazylii pary tej samej płci uzyskały prawa do adopcji dzieci, zaś stan Rio de Janeiro daje związkom homoseksualnym pracowników miejscowej administracji takie same prawa jak małżeństwom. Małżeństwa homoseksualne jako pierwsze w Ameryce Łacińskiej zalegalizowało 21 grudnia Zgromadzenie Legislacyjne Dystryktu Federalnego (Asamblea Legislativa del Distrito Federal) w mieście Meksyk (Ciudad de México). Ustawa wejdzie tam jednak w życie w marcu 2010 roku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?