Wenezuela: Zmarł Rafael Caldera

[2009-12-26 14:20:21]

24 grudnia w swoim domu w Caracas zmarł Rafael Caldera, były prezydent Wenezueli w latach 1969-1974 oraz 1994-1999. Miał 93 lata.

Caldera urodził się 24 stycznia 1916 roku w stanie Yaracuy. Był jednym z założycieli Komitetu na rzecz Niezależnej Wyborczej Organizacji Politycznej - Socjalchrześcijańskiej Partii Wenezueli (Comité de Organización Política Electoral Independiente – Partido Social Cristiano). Po raz pierwszy ubiegał się o prezydenturę w 1947 roku, jednak przegrał z kandydatem centrolewicowej Akcji Demokratycznej (Acción Democrática).

W czasie swojej pierwszej kadencji prezydenckiej rozpoczął rozmowy pokojowe z istniejącymi w Wenezueli organizacjami zbrojnymi, ogłosił amnestię wobec odsiadujących wyroki więzienia bojowników, a także pozwolił na legalizację partii lewicowych. W kolejnych wyborach prezydenckich, które odbyły się w 1983 roku przegrał z Jaime Lusinchim z Akcji Demokratycznej. W 1987 roku przegrywa prawybory prezydenckie w swojej partii.

W 1993 roku odchodzi z COPEI, tworzy nowe ugrupowanie o charakterze chadeckim i konserwatywnym - Konwergencję Narodową (Convergencia Nacional) i startuje w 1994 roku po raz kolejny w wyborach prezydenckich. Poza jego nową partią poparcia udzielają mu także inne ugrupowania, zarówno prawicowe - Demokratyczna Unia Republikańska (Union Republicana Democratica) i Ruch Niezależności Narodowej (Movimiento Nacional Independiente), jak i lewicowe - Ruch na rzecz Socjalizmu (Movimiento al Socialismo), Ludowy Ruch Wyborczy (Movimiento Electoral del Pueblo) i Komunistyczna Partia Wenezueli (Movimiento Electoral del Pueblo)

Podczas swojej drugiej kadencji na stanowisku prezydenta ogłosił amnestię dla uczestników antyrządowego zamachu stanu z 1992 roku, w tym późniejszego prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza, licząc na zdobycie poparcia lewicy dla swoich rządów, zagrożonych przez dominację w parlamencie dwóch tradycyjnych partii - COPEI i AD. W późniejszych latach Caldera krytykował jednak działania Cháveza, w tym plany szerokich zmian w konstytucji.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku