Wenezuela: PSUV rozmawia z PCV i PPT, opozycja przygotowuje się do wyborów

[2009-11-21 19:48:30]

Największe partie wenezuelskiej lewicy popierające prezydenta Hugo Cháveza - Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli (Partido Socialista Unido de Venezuela), Komunistyczna Partia Wenezueli (Partido Comunista de Venezuela) oraz Ojczyzna dla Wszystkich (Patria para Todos) rozpoczęły rozmowy o współpracy. Sekretarz generalny PCV Oscar Figuera stwierdził, że dialog między partiami popierającymi proces rewolucji boliwariańskiej, jest po zawarciu paktu militarnego między USA i Kolumbią, w obliczu kontrofensywy sił reakcji przeciw ludziom i postępowym rządom na naszym kontynencie, jest teraz bardziej potrzebna niż wcześniej. Rzeczniczka PPT Andrea Tavares mówiła z kolei, że potrzebna jest dyskusja nad podstawowymi sprawami, która skonsoliduje siły rewolucyjne i stworzy strategię obrony kraju w obliczu wojny. Nie wiadomo czy PCV i PPT stworzą z PSUV wspólną listę w wyborach parlamentarnych, które odbędą się we wrześniu 2010 roku. Jednak jak podkreślali liderzy obu ugrupowań ich ewentualny samodzielny start nie oznacza poparcia dla sił opozycyjnych wobec procesu rewolucji boliwariańskiej.

Koalicja partii przeciwnych polityce prezydenta Hugo Cháveza poinformowała z kolei, że w pierwszym kwartale 2010 roku ogłosi listę kandydatów do 165-osobowego Zgromadzenia Narodowego. W skład Okrągłego Stołu Jedności Demokratycznej wchodzą m.in. skupiająca liberałów i socjaldemokratów Akcja Demokratyczna (Acción Democrática), chadecy z Komitetu na rzecz Niezależnej Wyborczej Organizacji Politycznej - Socjalchrześcijańskiej Partii Wenezueli (Comité de Organización Política Electoral Independiente – Partido Social Cristiano de Venezuela), socjaldemokraci z Sojuszu Odważnych Ludzi (Alianza Bravo Pueblo), centryści z Nowej Ery (Un Nuevo Tiempo), liberałowie z Ruchu "Po Pierwsze Sprawiedliwość" (Movimiento Primero Justicia) oraz popierające do niedawna Cháveza ugrupowanie Na rzecz Socjaldemokracji (Por la Democracia Social).

Według najnowszych sondaży 33,5 proc. Wenezuelczyków utożsamia się z PSUV, 25 proc. z partiami opozycyjnymi, podczas gdy 41 proc. nie czuje związku z żadnym z tych obozów. Na pytanie "jacy kandydaci do Zgromadzenia Narodowego będą najlepiej reprezentować interesy państwa" 37,2 proc. stwierdziło, że kandydaci opozycji, 36,6 proc., że ci którym poparcia udziela Chávez, zaś 26,2 stwierdziło, że nie ma zdania lub nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie. 32,4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych zagłosuje na kandydatów popierających politykę prezydenta Hugo Cháveza, 31,2 na kandydatów niezależnych, 24,8 proc. na kandydatów opozycji, zaś 11,6 proc. stwierdziło, że jeszcze nie wie lub nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie. Według 56,7 proc. uczestników sondażu byłoby dobrze dla kraju gdyby opozycja zyskała większy wpływ w parlamencie, zaś zdaniem 35,2 proc. lepiej byłoby gdyby to siły prorządowe zdobyły w nim większość. Blisko 62 proc. Wenezuelczyków uznało, że Chávez pełni swoją funkcję "całkiem dobrze", "dobrze" lub "świetnie".

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku