Katowice: Bogusław Ziętek ponownie przewodniczącym PPP

[2009-11-21 08:20:18]

20 listopada w Katowicach odbył się III Kongres Polskiej Partii Pracy. Wzięło w nim udział ponad 100 delegatów z całej Polski, a także zaproszeni goście.

Na początku Kongresu głos zabrał ustępujący przewodniczący partii Bogusław Ziętek, który mówił o potrzebie istnienia na polskiej scenie politycznej ugrupowania, które w sposób jednoznaczny utożsamia się z ruchem związkowym. Zapowiedział także dalszy udział Polskiej Partii Pracy w zmaganiach wyborczych.

Po przemówieniu Ziętka głos zabrał Przemysław Skupin, który odczytał dwie, przyjęte jednogłośnie, uchwały Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" na temat zaangażowania związku w działalność Polskiej Partii Pracy oraz rekomendującej Kongresowi PPP ponowny wybór Bogusława Ziętka na przewodniczącego partii.

Odbyły się tajne wybory na szefa partii. Bogusław Ziętek był jedynym zgłoszonym kandydatem. W przemówieniu po swoim wyborze Ziętek wezwał działaczy Polskiej Partii Pracy do wytężonej pracy i zapowiedział większą aktywność partii w działaniach inicjowanych przez WZZ "Sierpień 80".

Przeprowadzono także wybory do Krajowej Komisji Koordynacyjnej PPP. Zdecydowano, że na Kongresie wybranych zostanie 30 członków tego ciała, a zgłaszać można było kandydatury wszystkich obecnych na sali delegatów. Zgłosiło się 42 kandydatów. W pierwszej turze wybrano 27 osób, 3 pozostałe wyłoniono w drugiej turze. W skład KKK weszło wiele nowych osób. Wybrano również inne ciała statutowe PPP - Krajową Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński. Wszystkie głosowania były tajne.

Po wyborach głos zabrali m.in. lekarz, działacz Polskiej Partii Pracy Zbigniew Zdónek, który mówił o sytuacji w służbie zdrowia oraz zaproszeni goście: Jan Malewski w imieniu Nowej Partii Antykapitalistycznej (Nouveau parti anticapitaliste), Wojciech Misiuk z Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego oraz Robert Popiółkowski ze Stowarzyszenia Pomocy Eksmisyjnej.

Kongres Polskiej Partii Pracy podjął uchwałę o starcie ugrupowania w wyborach samorządowych i prezydenckich. W wyborach prezydenckich PPP zamierza wystawić własnego kandydata, w wyborach do sejmików województw własne listy wyborcze, zaś w wyborach do niższych szczebli samorządu tj. rad powiatów, miast i gmin partia zamierza tworzyć szerokie koalicje z udziałem lokalnych organizacji, stowarzyszeń oraz grup obywatelskich. Odbyła się także otwarta debata na temat przygotowań do wyborów.

Kolejnym punktem programu była dyskusja na temat zmian w statucie partii i na temat opracowania programu. Powołano dwie komisje - do spraw zmian w statucie i do spraw opracowania programu - uznając, że poza osobami wybranymi na Kongresie powinny one być jeszcze poszerzone o osoby nie należące do Polskiej Partii Pracy. Postanowiono także rozpocząć pracę nad manifestem programowym.

Podjęto również kilka uchwał na temat zmian w statucie m.in. likwidacji artykułów 5 i 6 mówiących o godle i haśle PPP, a także zmiany art. 1 i 2 mówiącego o nazwie i skrócie partii, zmieniając nazwę ugrupowania na Polska Partia Pracy "Sierpień 80". Pozostałe zgłoszone na sali projekty zmian w statucie przekazano do komisji statutowej celem pracy nad nimi. Kongres upoważnił także Krajową Komisję Koordynacyjną do ewentualnych zmian w nowej nazwie, zgodnie z wymogami sądu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku