Etiopia: Rebelianci z ONLF rozpoczęli ofensywę
[2009-11-16 13:24:07]
![]() W wyniku operacji przeprowadzonej tysiące żołnierzy ONLF wybuchły ciężkie walki trwające dwa dni. Znaczna liczba etiopskich żołnierzy poniosła śmierć, a ciężki sprzęt został przechwycony lub zniszczony - czytamy w stanowisku wysłanym przez rebeliantów do francuskiej agencji prasowej AFP. Jak dodają działacze organizacji ludność Ogadenu ciepło przyjmuje partyzantów. Ogaden to region historyczno-geograficzny we wschodniej Etiopii, wchodzący obecnie w skład prowincji Somali. Zdecydowana większość mieszkańców Ogadenu to wyznający islam Somalijczycy. Po włoskiej inwazji na Etiopię w 1936 roku Ogaden został włączony do Somali Włoskiego, zaś w 1941 roku wraz z pozostałymi koloniami włoskimi znalazł się pod kontrolą brytyjską. W 1954 roku Ogaden został zwrócony Etiopii. W latach 1977-78 doszło do wojny o ten region między Etiopią i Somalią. Narodowy Front Wyzwolenia Ogadenu to organizacja powstała w 1984 roku, walcząca o niepodległość dla regionu. Wśród jego działaczy dominują członkowie klanu Ogaden, a zwłaszcza subklanu Rer Abdalle. Zbrojnym ramieniem ONLF jest Narodowa Armia Wyzwolenia Ogadenu. Władze Etiopii uważają tę organizację za grupę terrorystyczną. ONLF toczy wojnę partyzancką, atakując nie tylko wojska rządowe, ale także pracowników chińskich koncernów naftowych, którzy pojawili się w regionie po odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Poza ogadeńskimi Somalijczykami (obok ONLF istnieje także Front Wyzwolenia Zachodniej Somalii) niepodległości od Etiopii domagają się również przedstawiciele społeczności Oromo, których reprezentują m.in. Front Wyzwolenia Oromo, Zjednoczone Siły Wyzwoleńcze Oromii i Islamski Front Wyzwolenia Oromii, a także nilo-saharyjskie plemiona Nuer i Anuak zamieszkujące region Gambela gdzie istnieje Front Wyzwolenia Ludów Gambeli. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?