Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona został w referendum odwołany ze stanowiska - to oficjalny wynik głosowania podany przez częstochowską delegaturę Krajowego Biura Wyborczego. Za jego odwołaniem opowiedziała się zdecydowana większość wyborców, którzy wzięli udział w referendum.
Po przeliczeniu wszystkich głosów okazało się, że do urn poszło blisko 42 tys. wyborców. Za odwołaniem prawicowego prezydenta zagłosowało 39 tysięcy 284 z nich, przeciwko - tylko 2 tysiące 259. Frekwencja wyniosła 21,32 proc.
Uprawnionych do udziału w głosowaniu było ponad 196 tys. mieszkańców miasta. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 788 wyborców, co stanowi 3/5 liczby osób biorących udział w drugiej turze wyborów z 2006 r., w których Wrona został wybrany na prezydenta. W ciągu 90 dni w Częstochowie muszą zostać przeprowadzone przedterminowe wybory. Nowy prezydent będzie pełnić funkcję do przyszłorocznych wyborów samorządowych.
Przeciwnicy Wrony, gł. z SLD, doprowadzili do referendum, zarzucając mu m.in. przesadną dbałość o interesy Jasnej Góry i pielgrzymów, nieliczne i nietrafione inwestycje oraz nadmierne zadłużanie miasta. Uważają też, że po planowanym remoncie nieodnowionych jeszcze odcinków Alei NMP - wbrew wcześniejszym deklaracjom - zostaną one zamknięte dla ruchu, na czym ucierpią handlowcy i właściciele okolicznych budynków. W tej sprawie protestowali oni w kwietniu tego roku, wywieszając czarne flagi.
Po raz pierwszy Wrona był prezydentem Częstochowy w latach 1990-95. W latach 1997-2001 był posłem AWS. Tym liczącym blisko ćwierć miliona mieszkańców miastem zaczął rządzić ponownie w 2002. Wygrał także kolejne wybory w 2006 r., pokonując w drugiej turze Halinę Rozpondek (PO).
Były to kolejne w ostatnim czasie referendum w sprawie odwołania lokalnych władz. Przed tygodniem w Gliwicach zorganizowano głosowanie w sprawie odwołania prezydenta Zygmunta Frankiewicza (bezpartyjny) i tamtejszej rady miejskiej. To referendum okazało się jednak nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Z tego samego powodu nie udało się odwołać wójta podczęstochowskiej gminy Herby.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.