Prezydent Południowego Sudanu za niepodległością regionu
[2009-11-01 17:33:26]
![]() Salva Kiir zabrał głos na specjalnej uroczystości w rzymskokatolickiej katedrze Św. Teresy w Dżubie, podczas której modlono się o pokój. Kiedy dotrzecie do punktów głosowania sami zadecydujecie. Jeśli chcecie głosować za jednością, stanie się obywatelami drugiej kategorii w swoim własnym państwie - stwierdził prezydent. Jeśli zagłosujecie za niepodległością, będzie wolnymi ludźmi we własnym państwie - dodał. W październiku Południowy Sudan poinformował, że doszło do przełomu z rozmowach z rządem centralnym na temat zasad głosowania w referendum na temat przyszłego statusu regionu. Wiceprezydent Riek Machar stwierdził, że aby wynik głosowania uznano za ważny wystarczy zwykła większość głosów, przy czym wziąć udział w referendum musi 2/3 uprawnionych do głosowania. W głosowaniu będą mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Południowego Sudanu, także ci którzy mieszkają obecnie w Chartumie oraz poza granicami kraju. Autonomiczny Region Południowego Sudanu powstał na mocy porozumienia pokojowego z 9 stycznia 2005 roku między rządem Sudanu, a Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu (Sudan People's Liberation Army) i jej polityczną reprezentacją Ludowym Ruchem Wyzwolenia Sudanu (Sudan People's Liberation Movement), która dawała autonomię 10 południowym prowincjom kraju. Po zakończeniu 6-letniego okresu przejściowego (w 2011 roku) mieszkańcy Południowego Sudanu zdecydują w referendum o ewentualnym utworzeniu niepodległego państwa. Jego stolicą jest Dżuba. W odróżnieniu od muzułmańskiej północy większość mieszkańców regionu stanowią wyznawcy tradycyjnych wierzeń animistycznych i chrześcijanie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?