Brazylia: Komisja Spraw Zagranicznych Senatu za Wenezuelą w Mercosur

[2009-10-31 08:35:21]

29 października Komisja Spraw Zagranicznych Senatu Brazylii opowiedziała się za przyjęciem Wenezueli do Wspólnego Rynku Południa (Mercosur/Mercosul). Komisja będzie rekomendować zatwierdzenie tej decyzji podczas sesji plenarnej Senatu, która odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Za przyjęciem wniosku głosowało 11 z 19 członków Komisji Spraw Zagranicznych. Decyzja ta spotkała się jednak z gwałtownym sprzeciwem opozycji. Senator Tasso Jereissati z centrowej Brazylijskiej Partii Socjaldemokratycznej (Partido da Social Democracia Brasileira) stwierdził, że autorytarny charakter rządów Hugo Cháveza uniemożliwia przyjęcie Wenezueli do Mercosur. Z kolei senator Mozarildo Cavalcanti z centroprawicowej Brazylijskiej Partii Pracy (Partido Trabalhista Brasileiro) zgłosił wniosek aby delegacja Senatu udała się do Wenezueli i zbadała naruszenia praw człowieka.

Romero Jucá z centrowej Brazylilijskiej Partii Ruchu Demokratycznego (Partido do Movimento Democrático Brasileiro) wezwał senatorów koalicji rządowej do głosowania przeciw wnioskowi Cavalcantiego, twierdząc, że brazylijski parlament nie powinien mieszać się w wewnętrzne sprawy Wenezueli. Nie zwiększymy demokracji poprzez izolację kraju. Jeśli istnieją problemy - a wiem, ze istnieją – rozwiązaniem jest integracja, otwarcie, współpraca międzynarodowa - dodał.

Przyjęcie Wenezueli do Mercosur zaakceptowały już Argentyna i Urugwaj. W 2010 roku odbędzie się jeszcze głosowanie w parlamencie Paragwaju.

Jak poinformował wiceprzewodniczący paragwajskiego Senatu Sixto Pereira z wchodzącej w skład Patriotycznego Sojuszu na rzecz Zmiany (Alianza Patriótica por el Cambio) partii Tekojojá głosowanie w Brazylii być może przekona do zmiany zdania część opozycji w Paragwaju, przeciwnej przyjęciu Wenezueli do Mercosur z powodów ideologicznych.

W podobnym tonie wypowiedział się senator Luis Alberto Wagner z także wchodzącej w skład centrolewicowej koalicji rządzącej Autentycznej Radykalnej Partii Liberalnej (Partido Liberal Radical Auténtico). Uznał on, że w obecnej sytuacji politycznej partie opozycyjne, a wśród nich Partia Colorado (Partido Colorado), Narodowa Unia Etycznych Obywateli (Unión Nacional de Ciudadanos Éticos) i Ruch Ukochanej Ojczyzny (Movimiento Patria Querida), nie poprą wejścia Wenezueli do Mercosur.

Mercosur (Mercado Común del Sur/Mercado Comum do Sul/Ñemby Ñemuha) jest międzynarodową organizacją gospodarczą powołaną w roku 1991 roku traktatem z Asuncion (Paragwaj). W jej skład wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj. Do państw stowarzyszonych należą Chile, Boliwia, Peru, Ekwador i Kolumbia. Meksyk ma status obserwatora. O pełne członkostwo ubiega się Wenezuela

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku