Sąd Rejonowy w Opolu zdelegalizował 12 października lokalną strukturę Obozu Narodowo-Radykalnego. Choć ONR działa w całym kraju, nie posiada on scentralizowanej organizacji. Sąd zadecydował o delegalizacji stowarzyszenia z Brzegu.
Orzeczenie jest następstwem wcześniejszej sprawy, kiedy to podczas uroczystości na Górze św. Anny w 2007 roku działacze ONR demonstrowali faszystowski gest wyciągniętego ramienia. Sąd uznał ich wtedy za osoby winne propagowania ustroju nazistowskiego i skazał członków ONR na karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę w wysokości 1000 zł.
Wolność do zakładania stowarzyszeń nie ma charakteru nieograniczonego, nie wolno zakładać grup, które głoszą nienawiść rasową - podkreśliła sędzia Irena Majcher w uzasadnieniu orzeczenia delegalizującego ONR.
Wcześniej brzeski oddział ONRu miał problemy ze swoją rejestracją po tym jak jego członkowie umieścili w statucie zapis, w którym uznawali się za kontynuatorów Obozu Narodowo-Radykalnego działającego przed wojną i zdelegalizowanego w 1934 roku.
1945 - Karl Renner (SPÖ) został po raz drugi kanclerzem Austrii.
1970 - Wojna wietnamska: w celu tropienia partyzantów Viet Congu wojska USA i Wietnamu Płd. dokonują inwazji na sąsiednią Kambodżę.
1986 - W Hiszpanii powstała Zjednoczona Lewica (IU), będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 r. na fali protestów przeciwko wejściu do NATO. Została utworzona przez PCE, grupy lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów.
2004 - W Warszawie odbył się Antyszczyt Europejskiego Forum Ekonomicznego.
2006 - Zmarł John K. Galbraith, amerykański ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce.
2006 - Prezydenci Kuby, Boliwii i Wenezueli podpisali w Hawanie porozumienie gospodarcze Boliwariańska Alternatywa dla Ameryki (ALBA).
2007 - W Zagrzebiu zmarł Ivica Račan, premier Chorwacji w latach 2000-2003, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.