Katalonia: Referendum niepodległościowe w Arenys de Munt

[2009-09-15 13:49:09]

13 września w niewielkiej miejscowości Arenys de Munt, niedaleko Barcelony, odbyło się symboliczne referendum na temat niepodległości Katalonii. Stowarzyszenie skupiające katalońskie gminy poinformowało, że podobne referenda obędą się w kolejnych 60 wsiach i małych miasteczkach.

2 tysiące 569 osób z blisko 2 tysięcy 671 głosujących czyli ponad 96 proc. opowiedziało się za powstaniem niepodległego państwa katalońskiego (Estat Català) w ramach struktur Unii Europejskiej.

Referendum jest świętem demokracji. Zastosowaliśmy się do decyzji Sądu Konstytucyjnego, który zakazał organizowania głosowania w budynku należącym do miasta, takim jak ratusz (referendum zorganizowano w budynku należącym do miejscowej parafii) - stwierdził po głosowaniu Carles Mora, burmistrz Arenys de Munt.

Krytycznie do głosowania odnieśli się przedstawiciele dwóch głównych hiszpańskich partii politycznych - Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (Partido Socialista Obrero Español) i centroprawicowej Partii Ludowej (Partido Popular). Socjalistyczny burmistrz Barcelony Jordi Hereu stwierdził, że do tego sondażu przywiązuje się zbyt dużo uwagi.

Przed referendum w miasteczku doszło do starć zwolenników niepodległości Katalonii z działaczami skrajnie prawicowej organizacji Falanga Hiszpańska (Falange Española), którzy wznosili faszystowskie gesty. Interweniowała policja, która rozdzieliła obie grupy.

Wzrost nastrojów proniepodległościowych pokazuje m.in. raport opublikowany przez kataloński rząd w lipcu bieżącego roku, według którego liczba zwolenników całkowitej niepodległości regionu wynosi obecnie 19 proc. (w porównaniu do 13,6 proc. w 2005 roku). Organizowanych jest także coraz więcej demonstracji na rzecz samostanowienia Katalonii. Na czele jednego z takich marszy, który odbył się 11 września pod hasłem "Jesteśmy narodem i chcemy wolnego państwa" stał prezydent klubu piłkarskiego FC Barcelona Joan Laporta.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku