22 sierpnia bieżącego roku wszedł w życie zbiór reform nazwany przez rząd "pakietem antykryzysowym". Składa się on z kilku rozwiązań, istotnie zmieniających regulacje w stosunkach między pracownikami i pracodawcami. Według planów rządu pakiet ma obowiązywać przez 2 lata.
Podstawowe rozwiązania zawarte w pakiecie to:
- Firma nie zalegająca z płatnościami publicznoprawnymi, której spadek przychodów sięgnie 25 proc. w ciągu trzech miesięcy, będzie mogła skorzystać ze zwrotnej pomocy publicznej.
- Pracodawca będzie mógł skorzystać z tzw. przestoju ekonomicznego, czyli niewykonywania pracy przez pracownika na okres do 6 miesięcy. Pracodawca może tego dokonać bez zapowiedzi ani podania przyczyny. W okresie przestoju pracownik ma otrzymywać pensję co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia, z czego państwo pokrywałoby kwotę w wysokości zasiłku dla bezrobotnych.
- Pracodawca może obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia za pracę przez maksymalnie 6 miesięcy, ale nie bardziej niż 1/2 pełnego wymiaru czasu pracy. Pracodawca może więc na własne życzenie zmienić czas pracy pracownika, obniżając mu pensję.
- Gdy firmie spadnie ilość zamówień, pracodawca będzie mógł przenieść wszystkich pracowników na pół etatu. Przez resztę czasu pracownicy będą brać udział w szkoleniach finansowanych z Funduszu Pracy.
- Rozliczeniowy czas pracy zostanie wydłużony z 4 do 12 miesięcy. Gdy firma będzie miała mniej zamówień, pracownik będzie pracował np. tylko 6 godzin dziennie. Później to odrobi, pracując np. po 10 godzin dziennie. Pracodawca będzie mógł więc dowolnie manipulować czasem pracy pracownika.
- Maksymalny czas trwania umowy na czas określony wyniesie 24 miesiące. Znikł wymóg podpisania umowy na czas nieokreślony po dwóch umowach na czas określony. Nie określono też kary za przedłużenie umowy na czas określony ponad 2 lata.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.