People’s Rights Protection Movement w Warszawie
[2009-08-06 18:41:40]
Spotkanie dotyczyło często pomijanej w dyskursie obrony praw kulturowych mniejszości kwestii ochrony etnicznej różnorodności. Motywem przewodnim zorganizowania konferencji była wisząca w powietrzu groźba wznowienia konfliktu zbrojnego między Gruzją a Osetią Południową. Prelegent będący uczestnikiem misji humanitarnej w okresie walk z sierpnia 2008 roku zaprezentował własną refleksję w jaki sposób uniknąć scenariusza sprzed roku. Zasadniczym problemem otwierającym nowe punkty zapalne nie tylko na Kaukazie jest zdaniem Zarifulina instrumentalne, wykorzystywanie państw nie posiadających geopolitycznie podmiotowego znaczenia. Wykorzystywanie to jest o tyle haniebne i warte napiętnowania, że nie posiada żadnego umocowania na gruncie historyczno-kulturowym. Casus konfliktu gruzińsko-osetyjskiego (narodów tak sobie bliskich) wywołanego przez człowieka, który amerykańskiego obywatelstwa nie zrzekł się do dzisiaj, pokazuje w jak łatwy, sztucznie skreowany sposób pojawiają się negatywne emocje prowadzące w prosty sposób do ludobójstwa. Jedyną uczciwą odpowiedzią humanisty na tego rodzaju nienaturalne antagonizmy rozgrywane w duchu divide et impera powinien być namysł nad słabością systemu ochrony kolektywnych praw grup etnicznych i narodowościowych na naprawdę historycznie głębokim i kulturowo istotnościowym poziomie. Stąd znacząca część wystąpienia poświęcona była zainaugurowanej niedawno działalności organizacji pod nazwą Ruch Obrony Praw Ludów, stawiającej sobie za cel zapobieganie kolejnym sztuczny konfliktom na tle etnicznym. Działalność organizacji zainaugurowana została 30 lipca podczas konferencji w Paryżu; wzięli w niej udział intelektualiści z Francji, Rosji i Turcji. Po zakończeniu spotkania większość jego uczestników wyraziła gotowość powołania do życia Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Osetyjskiej i polskiej sekcji Ruchu Obrony Praw Ludów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?