Katowice: Konwencja wyborcza Polskiej Partii Pracy

[2009-05-17 11:23:59]

16 maja w Katowicach odbyła się konwencja wyborcza Polskiej Partii Pracy podczas której przedstawiono kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gościem konwencji był lider Nowej Partii Antykapitalistycznej (Nouveau Parti anticapitaliste) Olivier Besancenot.

Spotkanie rozpoczęto od wprowadzenia na salę sztandaru Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" oraz wspomnienia o założycielu i pierwszym przewodniczącym WZZ "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy Danielu Podrzyckim.

W otwierającym konwencję przemówieniu przewodniczący partii i związku Bogusław Ziętek podkreślił, że okres przedwyborczy to najlepsza okazji by zmusić rządzących do rozmów o istotnych problemach społecznych. Poinformował także delegatów, że zawiesza funkcję przewodniczącego partii aby nie dawać łatwego pretekstu elitom politycznym do tego, żeby oskarżano nas, że jesteśmy jednocześnie związkowcami i politykami. Dodał, jednak że nadal będzie aktywnie uczestniczył w dzialności PPP. Nowego przewodniczącego partii wybierze kongres.

Wasza kampania bardzo nam odpowiada. To kampania podobna do naszej, kampania walki - stwierdził w swoim wystąpieniu Olivier Besancenot. Mamy te same cele - chcemy, by to kapitaliści płacili za kryzys, który spowodowali - dodał francuski działacz. Mówił on także o akcji solidarności we Francji ze strajkiem w kopalni "Budryk" oraz wezwał do budowy jednolitej, ogólnoeuropejskiej partii antykapitalistycznej.

W drugiej części konwencji zaprezentowano spoty wyborcze Polskiej Partii Pracy dotyczące m.in. prywatyzacji służby zdrowia. Głos zabrali m.in. eurodeputowany Bogdan Golik, który mówił o swoich działaniach na forum Parlamentu Europejskiego dotyczących pomocy polskim rolnikom, pielęgniarkom i rybakom, kandydująca z pierwszego miejsca na warszawskiej liście PPP przewodnicząca Komisji Zakładowej WZZ "Sierpień 80" w Tesco Polska Elżbieta Fornalczyk oraz wiceprzewodniczący PPP Mariusz Olszewski, który podziękował w swoim wystąpieniu wszystkim tym, którzy uczestniczyli w okupacji biur posłów Platformy Obywatelskiej.

Bogusław Ziętek odczytał list poparcia od brytyjskiego reżysera Kena Loacha w który czytamy: Przez wiele lat cierpieliśmy pod jarzmem agresywnego kapitalizmu: szczuto robotnika na robotnika, tracono zdobycze, o które walczyły całe pokolenia: prawa pracownicze, płace minimalne czy prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych. Szalejąc w poszukiwaniu nowych rynków, taniej siły roboczej i tanich surowców, zachodni kapitaliści łamią prawo międzynarodowe i pustoszą planetę.

Jak dodał Loach: Nie możemy dłużej czekać. Potrzebujemy ogólnoeuropejskiej partii, dla której interesy zwykłych ludzi będą ważniejsze niż zachcianki kapitału. Przypomnę stare hasło: Agitować. Edukować. Organizować. Najważniejsze - to organizować! Wyrazy solidarności.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku