"The Lancet": Transformacja przyczyną wzrostu śmiertelności

[2009-05-09 22:48:10]

"The Lancet", opiniotwórczy angielski tygodnik medyczny opublikował wyniki badań dotyczące związku między prywatyzacją, bezrobociem i śmiertelnością.

Badania przeprowadził zespołu w skład, którego weszli David Stuckler, socjolog z Uniwersytetu w Oxfordzie, Lawrence King z Uniwersytetu w Cambridge oraz Martin McKee z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej. Naukowcy, w trwających 4 lata badaniach, oparli się także na danych UNICEF-u, uwzględniających okres od upadku muru berlińskiego do 2002 roku.

Według badań, polityka masowej prywatyzacji w krajach byłego Związku Radzieckiego i w Europie Wschodniej zwiększyła wskaźnik śmiertelności o 12,8 proc. tj. spowodowała przedwczesny zgon przeszło miliona osób. Statystyki przedstawione w The Lancet to kolejna próba policzenia ofiar przekształceń własnościowych w krajach byłego Bloku Wschodniego.

W 1999 roku agenda ONZ ujawniła dane, z których wynikało, że wskutek gwałtownych zmian systemowych zmarło 10 milionów osób, z kolei według informacji UNICEF-u liczba ta wyniosła 3 miliony. Naukowcy za punkt wyjścia do studiów przyjęli wątpliwość, czy można było uniknąć tylu ofiar, i czy zgony są powiązane z konkretnymi strategiami ekonomicznymi.

Najgorzej sytuacja pod tym względem wygląda w byłym Związku Radzieckim, gdzie upadłe zakłady przemysłowe zapewniały wcześniej pracownikom opiekę medyczną. Po ich zamknięciu zaś upadł cały system opieki socjalnej. Brak pracy i perspektyw na zaadoptowanie się do sprywatyzowanej rzeczywistości oraz brak dostępu do usług medycznych skutkował depresją, a w jej wyniku samobójstwami i śmiercią z przepicia. W latach 1991 - 1994 w krajach byłego ZSRR, średnia długość życia skróciła się o pięć lat. W krajach takich jak Polska, Słowenia, Chorwacja itd. średnia długość życia pozostaje na podobnym poziomie jak przed 1989 r. Jednakże w połączeniu z wydłużeniem średniej długości życia mieszkańców Europy Zachodniej w tym samym okresie (1991 - 1994), należy uzmysłowić sobie, iż względnie długość życia także i w Polsce uległa skróceniu.

Piotr Krzyżaniak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku