Gliwice: Pikieta związkowców w obronie linii tramwajowych

[2009-04-23 18:50:41]

Ponad 300 osób uczestniczyło 23 kwietnia w pikiecie w obronie linii tramwajowych i tym samym miejsc pracy w Gliwicach. Akcja została zorganizowana przez działające w Tramwajach Śląskich związki zawodowe: Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność" i OPZZ przy wsparciu Obywatelskiego Komitetu Obrony Tramwajów, Polskiej Partii Pracy i Zielonych 2004.

Pozbyć się infrastruktury tramwajowej z miasta chce jego prezydent Zygmunt Frankiewicz z Platformy Obywatelskiej.

Pan prezydent Zygmunt Frankiewicz nie słucha mieszkańców. Chce zniszczyć tramwaje w Gliwicach i lobbuje na rzecz autobusów. Sam piękną limuzyną jeździ i nie widzi problemów komunikacyjnych miasta. A jak tramwaje zostaną zlikwidowane, to stracą na tym najbiedniejsi, którym odbierze się środek lokomocji i stracimy my, 400 pracowników - powiedział Janusz Ziober, przewodniczący Komisji Oddziałowej WZZ "Sierpień 80" w Tramwajach Śląskich. Ryszard Mastalerz z "Solidarności" stwierdził natomiast, że tramwaje w tym mieści tworzyli jego dziadowie i pradziadowie i nie pozwoli dziś na zniweczenie tamtego trudu.

Z poparciem dla walki gliwickich tramwajarzy przyjechali ich koledzy po fachu z Będzina, gdzie już zapadła decyzja o likwidacji linii tramwajowych.

Delegacja związkowców udała się do magistratu wręczyć gospodarzowi miasta petycję zawierającą sprzeciw co do planów likwidacji tramwajów w Gliwicach. Prezydent Frankiewicz ich nie przyjął. Związkowcy oświadczyli, iż nie opuszczą sekretariatu prezydenta dopóki nie odbierze od nich petycji. W końcu jednak Frankiewiczowi, który próbował opuścić budynek, wręczono dokument.

Po skończonej pikiecie część osób udała się na sesję Rady Miejskiej, której jednym z punktów miała być dyskusja na temat przyszłości tramwajów w mieście.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku