Kandydat OZZ Inicjatywa Pracownicza na delegata załogi do pracy w zarządzie HCP S.A., Marcel Szary, wygrał w pierwszej turze głosowania, przy frekwencji wynoszącej ponad 72 proc. Szary otrzymał 72-procentowe poparcie. Kontrkandydaci z innych związków zawodowych nie zdołali nawet w najmniejszym stopniu mu zagrozić.
W wyborach wzięła udział rekordowa liczba pracowników HCP (1014 na 1420 zatrudnionych), a Marcel Szary otrzymał 727 głosów. Następni w kolejce kandydaci Związku Zawodowego "Metalowcy" (OPZZ) i NSZZ "Solidarność" otrzymali 13 proc. i 11 proc. głosów.
W poprzednich wyborach, w marcu 2006 roku, na Szarego w pierwszej turze głosowało 380 osób, a w drugiej 586 (62 proc). Poparcie dla Inicjatywy Pracowniczej i Szarego wzrosło wśród załogi przynajmniej o 10 punktów procentowych.
Przypomnijmy, że wcześniej zarząd Cegielskiego chciał przeforsować projekt zmiany Statutu HCP S.A. Wedle nowelizacji, kandydat miał posiadać wyższe wykształcenie. W ten sposób dyrekcja zamierzała odebrać prawo kandydowania na delegata załogi Marcelemu Szaremu lub innym autentycznym przedstawicielom pracowników HCP. (Szary nie ma wyższego wykształcenia). Po protestach załogi i Inicjatywy Pracowniczej, Rada Nadzorcza nie przegłosowała zmian w Statucie i wybory odbyły się na "starych" zasadach.
Marcel Szary podziękował całej załodze Cegielskiego za poparcie i zaufanie, a wszystkim członkom Inicjatywy Pracowniczej - zwłaszcza z Komisji Międzyzakładowej przy HCP - za wsparcie i pomoc.
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.