Stoczniowcy z Gdyni i Szczecina piszą do premiera
[2009-02-12 14:13:37]
Decyzje Komisji Europejskiej dotyczące polskich stoczni zapadły w jakościowo innej sytuacji gospodarczej niż obecna. Było to jeszcze przed załamaniem amerykańskiego systemu finansowego, który szybko nabrał globalnego charakteru. Coraz bardziej pogłębiający się globalny kryzys finansowo-ekonomiczny dotknął także Europę Zachodnią, a ostatnio coraz bardziej wpływa na sytuację polskiej gospodarki - piszą stoczniowcy. Związkowcy wskazują, że w związku z trudną sytuacją gospodarczą większość rządów państw członkowskich Unii Europejskiej reaguje na nią m.in. zwiększając pomoc publiczną, inwestując w infrastrukturę i chroni miejsca pracy. Autorzy listu podkreślają, że rządy Francji i Niemiec zdecydowały się także na bezpośrednią pomoc swojemu przemysłowi stoczniowemu. Zdaniem stoczniowych związków zawodowych polski rząd nie zdawał sobie sprawy z groźnych następstw kryzysu. Dodał, że przemysł stoczniowy może w warunkach recesji wyzwolić impulsy stymulujące gospodarkę i ma naturalne możliwości pobudzenia produkcji w wielu innych branżach. Wszystko to przemawia za tym aby w obecnej kryzysowej sytuacji gospodarczej, rząd zrewidował swoje stanowisko w sprawie polskich stoczni i szybko podjął rozmowy z Komisją Europejską w celu renegocjacji dotyczących ich ustaleń i jednocześnie wystąpił do Parlamentu z inicjatywą nowelizacji specustawy, a ponadto uwzględniając szanse i możliwości wynikające z zawartych już kontraktów, przedłuży okres transformacji naszych stoczni - czytamy w zakończeniu dokumentu. Apel o utrzymanie stoczni w Szczecinie skierowali także radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego w którym wyrażają oni nadzieje że dojdzie do wykonania analizy możliwości włączenia zakładu do programu bezpieczeństwa energetycznego RP w świetle decyzji o budowie gazoportu w Świnoujściu poprzez budowę gazowców. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?