WZZ "Sierpień 80": Wniosek o przeprowadzenie kontroli w Radiu Łódź
[2009-02-04 18:56:48]
![]() Powodem kontroli powinno być, zdaniem związku, zbadanie łamania przez presesa spółki Dariusza Szewczyka zapisów Kodeksu Pracy, szykanowania członków związków zawodowych działających w "Radio – Łódź" S.A., w tym zwłaszcza WZZ "Sierpień 80" oraz rażącej niegospodarności i narażania na straty Spółki. Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80" wniosła o ukranie obecnego prezesa Radia Łódź za naruszenia prawa pracy, ustawy o związkach zawodowych oraz działania na szkodę instytucji zaufania publicznego. W uzasadnieniu wniosku związkowcy wskazują na szereg działań Dariusza Szewczyka, które noszą ich zdaniem znamiona naruszenia prawa, takich jak zwolnienienia pracowników radia - Wiesławy Szczepanowskiej i Marcina Kocięby, których sąd pracy przywrócił do pracy w Polskim Radiu Regionalnej Rozgłośni w Łodzi "Radio - Łódź" S.A., na poprzednich warunkach pracy i płacy. Jak podaje WZZ "Sierpień 80" Szewczyk, pomimo powołania zgodnie z ustawą o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, Rady Pracowników w spółce "Radio – Łódź", nie uznał faktu jej powstania oraz nie podjął z nią żadnej współpracy współpracy do czego zobowiązany jest na podstawie art. 5 tejże ustawy. Wskazano, że prezes spółki walczył z działającymi w Radiu Łódź organizacjami związkowymi, zwalniających przewodniczących Komisji Zakładowych WZZ "Sierpień 80" Wiesława Grzelaka oraz Związku Zawodowego Pracowników Radia i Telewizji Jarosława Warzechy, a obecnego przewodniczącego "Sierpnia 80" w spółce Sławomira Szychowskiego pozbawił stanowiska i obniżył mu wynagrodzenie o 1.100 zł. Komisja Zakładowa WZZ "Sierpień 80" weszła w listopadzie 2008 roku. w spór zbiorowy z pracodawcą, domagając się zaprzestania szykanowania związkowców oraz utrzymanie w mocy obowiązującego w spółce zakładowego układu zbiorowego pracy. Pomimo oficjalnego rozpoczęcia sporu zbiorowego pracodawca nie poinformował o tym fakcie Okręgowego Inspektoratu Pracy, zarząd spółki nie podjął także rokowań z Komisją Zakładową. Według związkowców nieprzemyślana nieprzemyślana polityka programowa rozgłośni, zła wycena programów misyjnych oraz nieliczenie się z nadmiernymi kosztami spowodowała pogorszenie sytuacji finansowej spółki oraz zmniejszenie słuchalności, co przekłada się wprost na ucieczkę reklamodawców. Regionalna rozgłośnia Polskiego Radia w Łodzi straciła płynność finansową co może doprowadzić do jej upadłości. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?