Związkowcy o ograniczeniu środków budżetowych na zakupy sprzętu wojskowego

[2009-02-04 17:23:12]

30 stycznia w Warszawie obradowało Prezydium Związku Zawodowego Przemysłu Elektomaszynowego oraz Federacji Związków Zawodowych Pracowników Przedsiębiorstw Przemysłu Lotniczego Silnikowego, Mechanicznego, Elektronicznego, Precyzyjnego i Chemicznego "Przemysł Specjalny". Głównym tematem obrad była ocena sytuacji w przemyśle obronnym i lotniczym po decyzji Ministra Finansów o ograniczeniu o dwa miliardy złotych, tegorocznego budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Prezydium związku i federacji podjęło decyzję o powołaniu Komitetu Protestacyjnego, którego zadaniem będzie wszczęcie procedury przewidzianej prawem do ogłoszenia pogotowania strajkowego we wszystkich przedsiębiorstwach produkujących na rzecz obronności kraju.

W przyjętej podczas obrad uchwale związkowcy zwracają się do rządu m.in. o dokonanie rzetelnej analizy zasadności wydatków budżetu MON w częściach nie dotyczących modernizacji technicznej armii i przesunięcie części środków na zakupy sprzętu w przedsiębiorstwach przemysłu obronnego, ograniczenie naboru w procesie profesjonalizacji armii aby zapewnić zmniejszonej liczbie żołnierzy dostęp do pełnowartościowego sprzętu wojskowego i szkolenia czy o ograniczenie importu broni i amunicji.

Prezydium ZZPE i Federacji ZZPE LiSMEPiCH "Przemysł Specjalny" zwróciło się także do Marszałka Sejmu oraz Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z pytaniami na jakiej podstawie Minister Finansów odstępuje od realizacji ustawy o finansowaniu sił zbrojnych RP oraz obcina budżet MON o dalsze 10 proc. w 2009 roku. Związkowcy chcą również aby sejmowa Komisja Obrony Narodowej dokonała szczegółowej weryfikacji zasadności poszczególnych wydatków MON, nie dotyczących procesu modernizacji sił zbrojnych i przerzucenie możliwych do zaoszczędzenia środków na modernizację techniczną oraz badania i rozwój.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku