Władze tureckie przywróciły obywatelstwo Nâzımowi Hikmetowi Ranowi. Ten jeden z najbardziej znanych tureckich poetów był komunistą. Zmarł na wygnaniu w ZSRR jako obywatel polski.
Wicepremier Turcji Cemil Çiçek poinformował, że członkowie rządu w Ankarze podpisali dekret anulujący odebranie w 1959 roku Nâzımowi Hikmetowi obywatelstwa po jego ucieczce z kraju w 1950 roku. Przewiny, które spowodowały, że swego czasu odebrano mu obywatelstwo, nie są już uważane za przestępstwo - powiedział.
Nâzım Hikmet Ran urodził się w 1901 roku w Salonikach, należących wówczas do Imperium Osmańskiego. Zmarł na tak serca w Moskwie w 1963 roku. Pochowano go na Cmentarzu Nowodziewiczym, a jego grób (na zdjęciu) do dziś pozostaje miejscem pielgrzymek Turków i komunistów z całego świata.
Uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców XX-wiecznej literatury tureckiej. Nazywany "gigantem o błękitnych oczach" stał się na Zachodzie najpopularniejszym tureckim poetą. Jego dzieła przetłumaczono na ponad 50 języków, a wiersze wielokrotnie przekładano na polski.
W Turcji pozostawał postacią kontrowersyjną ze względu na komunistyczne poglądy, za które na kilkanaście lat trafił do więzienia. Dzieła Hikmeta przez lata były w tym kraju zakazane. Tamtejsze partie lewicowe od dawna domagały się przywrócenia mu obywatelstwa, a literaci, m.in. noblista Orhan Pamuk uważali jego sytuację za przykład prześladowań intelektualistów w Turcji.
Pradziadem poety był Polak Konstanty Borzęcki, jeden z prekursorów nowoczesnego tureckiego patriotyzmu. Ten uczestnik powstania poznańskiego z 1848 roku, żołnierz Legionu Polskiego na Węgrzech, w 1849 roku zamieszkał w Turcji i przeszedł na islam, przyjmując nazwisko Mustafa Celaleddin Pasza. Był kapitanem tureckiego sztabu generalnego, a pod koniec życia - generałem dywizji.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.