Brazylia: Wywłaszczenie za niewolnictwo

[2009-01-03 17:20:00]

Właściciele plantacji trzciny cukrowej z Fazenda de Cabeceiras w amazońskim stanie Para, zostali wywłaszczeni (stracili 18 tys. ha upraw) za praktykowanie zasady "niewolnictwo za długi". Sąd stanowy zarządził ponadto wypłacenie po 800 reali (305 dolarów) odszkodowania wszystkim robotnikom rolnym zatrudnionym na plantacji.

Pracownicy mogli kupować jedzenie tylko w należącym do plantatorów sklepie. Za żucie trzciny podczas pracy płacili 23 reale (10 dolarów) kary. Wydatki i kary potrącano im z pensji, podobnie jak opłaty za mieszkanie i narzędzia. Praktyki te wpędzały robotników rolnych w "spiralę długów", które musieli odpracować.

To historyczny wyrok, porównywalny z abolicją niewolnictwa w 1888 roku – podkreśla Leonardo Sakamoto z organizacji pozarządowej zwalczającej niewolniczą pracę. Ma on nadzieję, że Kongres zatwierdzi poprawkę do konstytucji, która umożliwi wywłaszczanie w szybszym tempie pracodawców sprowadzających ludzi do roli zwierząt.

Obrońcy praw człowieka alarmują, że ponad 100 tysięcy Brazylijczyków wciąż żyje w warunkach, na jakie ponad trzy wieki temu skazywano niewolników sprowadzanych z Afryki.

Piotr Grudka


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku