Argentyna: Nacjonalizacja funduszy emerytalnych
[2008-11-21 11:45:40]
Reformy zaproponowała prezydent Cristina Fernández de Kirchner, wywodząca się z lewego skrzydła ruchu peronistów. Wcześniej poparła je niższa izba argentyńskiego parlamentu, teraz stosunkiem głosów 46 do 18 zaakceptował je Senat. Prawicowa opozycja twierdzi, że nacjonalizacja funduszy emerytalnych to zamach na prawo własności, który ma służyć załataniu dziury w budżecie państwa i zyskaniu nadwątlonego poparcia społecznego dla władz. Jak jednak mówią deputowani rządzących peronistów, reforma jest jedynym sposobem na ochronę pieniędzy Argentyńczyków przed rezultatami kryzysu. - Jego koszty - zwracają uwagę rządzący - fundusze przerzucają na emerytów. To dlatego w zeszłym roku średnie świadczenia emerytalne obniżyło się w Argentynie o ok. 20 proc. Fundusze emerytalne są kolejnym znacjonalizowanym w Argentynie sektorem gospodarki. Przejmowanie kontroli przez państwo nad prywatnymi firmami jest elementem stopniowego wychodzenia z zapaści z lat 2001-2002, w którą kraj wepchnęły narzucane mu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy neoliberalne programy "naprawcze". Podczas kadencji poprzedniego prezydenta, Nestora Kirchnera, męża Cristiny Fernández, Argentyna zrenacjonalizowała m.in. usługi pocztowe, koleje i wodociągi. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 maja:
1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.
1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".
1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.
1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.
1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.
1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.
1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.
?