WRS o sekciarstwie "Koalicji Antyfaszystowskiej" (akt.)
[2008-11-09 03:58:16]
Komisja Krajowa stowarzyszenia "Wolność - Równość – Solidarność" odniosła się do opublikowanego na portalu Indymedia ogłoszenia tzw. "Koalicji Antyfaszystowskiej", czyli nieformalnej grupy związanej z warszawskim środowiskiem anarchistycznym.
Autorzy ogłoszenia wezwali do zorganizowania w dniu 11 listopada demonstracji antyfaszystowskiej. W tekście ogłoszenia znalazła się jednocześnie informacja: na demonstracji nie chcemy jakichkolwiek symboli partyjnych ani czerwonych flag. 11 listopada w Warszawie to nie miejsce na lewicową propagandę.
Jak czytamy w oświadczeniu KK WRS ten fragment ogłoszenia wzbudził zażenowanie władz stowarzyszenia.
Komisja Krajowa WRS za szczególnie szkodliwy uważa zakaz "używania czerwonej flagi". Zakaz ten jest przejawem politycznego sekciarstwa oraz rozbijania, i tak podzielonego już, ruchu antyfaszystowskiego. Zdziwienie Komisji budzi również sformułowanie, że "11 listopada nie jest miejscem na lewicową propagandę", zważywszy na fakt iż to właśnie lewicowcy, w tym właśnie anarchiści, zawsze stanowili pierwszy front walki z faszyzmem. Do dnia dzisiejszego - front jednolity - czytamy w oświadczeniu WRS.
Ponieważ nie ma zgody na podobne postępowanie KK WRS oświadcza, że ani Stowarzyszenie, ani też jego członkowie i członkinie nie wezmą udziału w tej politycznej awanturze wywołanej przez tzw. "Koalicję Antyfaszystowską" - konkludują autorzy oświadczenia.
***
Po krytyce z jaką spotkało się to oświadczenie w wielu środowiskach działacze "Koalicji Antyfaszystowskiej" przyznali, że użyli niefortunnego sformułowania, a na blokadę marszu ONR zapraszają całą antyautorytarną lewicę niezależnie od kolorów flag.
Nie życzymy sobie natomiast symboli partii politycznych, ani ugrupowań dążących do wprowadzenia rządów totalitarnych - stwierdzają organizatorzy protestu.
1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.
1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.
1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.
1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.
1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.
1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.
2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.
2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.
2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.
2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).
2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.