Czechy: 2/3 społeczeństwa nadal przeciwko radarowi
[2008-10-04 12:53:53]
Nie spada liczba przeciwników budowy na terytorium Republiki Czeskiej amerykańskiego radaru stanowiącego element tzw. tarczy antyrakietowej. Przeciwnicy radaru stanowili we wrześniu - według ośrodka badań społecznych CVVM - 67 proc. społeczeństwa, wobec 28 proc. zwolenników amerykańskiej instalacji.
Na opinie Czechów na temat radaru nie wpłynęły - wbrew oczekiwaniom - wydarzenia w Południowej Osetii i Gruzji. Czeskie media spekulowały, że konflikt kaukaski mógł spowodować wzrost poczucia zagrożenia i - w konsekwencji - wzrost liczby zwolenników budowy amerykańskiego radaru. Przywoływano w tym kontekście wyniki sondaży polskich, które po wydarzeniach kaukaskich wykazały wzrost zwolenników tarczy. Tezę o wpływie wojny w Południowej Osetii na opinie Czechów na temat radaru lansował także premier Mirek Topolánek, który stwierdził, że najlepszą kampanią społeczną na rzecz radaru był konflikt kaukaski.
Wyniki wrześniowego sondażu wskazują, że zdecydowanie przeciwko budowie radaru opowiada się 42 proc. badanych. Raczej przeciwko jest 25 proc. respondentów. Zdecydowani zwolennicy radaru stanowią 9 proc. badanych. 19 proc. opowiada się raczej za budową amerykańskiej instalacji. 5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Najwięcej przeciwników radaru znajduje się wśród zwolenników Komunistycznej Partii Czech i Moraw (Komunistická Strana Čech a Moravy) - stanowią oni 96 proc. zwolenników partii. Także w elektoracie Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (Česká Strana Sociálně Demokratická) znajduje się dużo przeciwników radaru (76 proc.). Najwięcej zwolenników radaru jest w grupie mężczyzn, ludzi w wieku 30-44 lata, dobrze oceniających swoją sytuację materialną oraz osób z wyższym wykształceniem. Najniższe poparcie dla tarczy odnotowano w populacji emerytów, ludzi z niższym poziomem wykształcenia, oceniających swoją sytuację jako "ani dobrą, ani złą".
Nie spada także liczba zwolenników referendum w sprawie budowy radaru - wynosiła ona we wrześniu 86 proc. Mimo tak znacznego poparcia dla ogólnokrajowego głosowania w tej sprawie, czeska Izba Poselska odrzuciła niedawno wniosek KSČM o przeprowadzenie referendum.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.