Paragwaj: Fernando Lugo zaprzysiężony

[2008-08-16 17:35:50]

15 sierpnia Fernando Lugo - były katolicki biskup i lider lewicowej koalicji Sojusz Patriotyczny na rzecz Zmiany (Alianza Patriótica para el Cambio) – został zaprzysiężony na prezydenta Paragwaju. Wydarzenie to ostatecznie kończy 61-letnie rządy konserwatywnej Partii Colorado.

Ceremonia zaprzysiężenia w stolicy kraju Asunción prowadzona była na dużej scenie przed budynkiem Kongresu, w dwóch językach – hiszpańskim i guarani. Prezydent Lugo wystąpił bez krawata, za to w sandałach. Ponieważ, jako były duchowny, Lugo nie jest żonaty, ogłosił mianem Pierwszej Damy Paragwaju swoją starszą siostrę - Mercedes Lugo.

Zmienianie Paragwaju nie jest niemożliwe. Dziś Paragwaj zrywa ze swoją korupcyjną reputacją, zrywa z kilkoma feudalnymi panami z przeszłości - mówił Lugo. Zapowiedział, że w pierwszych stu dniach swojego urzędowania zamierza zapoznawać obywateli ze swoim programem. Jego rząd od pierwszego dnia urzędowania ma natomiast podejmować działania na rzecz walki z ubóstwem. Wśród kolejnych istotnych zadań wymienił Lugo między innymi zapewnienie lepszej ochrony praw człowieka, przeprowadzenie reformy rolnej, a także podjęcie zdecydowanej walki z korupcją, która jest – jego zdaniem - rakiem, który koroduje całe społeczeństwo.

W swym przemówieniu Lugo kilkakrotnie cytował brazylijskiego prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę i chilijską prezydent Michelle Bachelet. Obserwatorzy zauważają, że najwięcej odniesień w wystąpieniu prezydenta Lugo było jednak do postaci Salvadora Allende.

Gdy chodzi o obecność polityków, to na ceremonię zaprzysiężenia Lugo przybyli przywódcy prawie wszystkich państw Ameryki Łacińskiej. Zabrakło tylko prezydenta Kolumbii Álvaro Uribe i Peru Alana Garcíi. Obecni, aczkolwiek – jak zauważają obserwatorzy - znajdujący się raczej na dalszym planie, byli należący do lewicowej awangardy regionu prezydenci Wenezueli Hugo Chávez, Boliwii Evo Morales, Ekwadoru Rafael Correa czy Nikaragui Daniel Ortega (Lugo w wywiadach deklaruje się jako polityk centrolewicowy, znajdujący się w pół drogi między takimi politykami, jak Lula czy Bachelet, a takimi jak Chávez). Podczas ceremonii obecni byli także liderzy powszechnie nieuznawanych państw: prezydent Tajwanu Ma-Yiung-Yeou oraz minister spraw zagranicznych Arabskiej Demokratycznej Republiki Sahary Salem Salek.

Oczekiwania związane z prezydenturą Lugo są w Paragwaju ogromne. Według sondażu, jaki publikuje dziennik "ABC Color", 76 proc. Paragwajczyków wierzy w to, że rządy Lugo wpłyną na poprawę sytuacji kraju. Tylko 2 proc. twierdzi, że sytuacja kraju pogorszy się.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku