Paragwaj: Fernando Lugo zaprzysiężony
[2008-08-16 17:35:50]
![]() Ceremonia zaprzysiężenia w stolicy kraju Asunción prowadzona była na dużej scenie przed budynkiem Kongresu, w dwóch językach – hiszpańskim i guarani. Prezydent Lugo wystąpił bez krawata, za to w sandałach. Ponieważ, jako były duchowny, Lugo nie jest żonaty, ogłosił mianem Pierwszej Damy Paragwaju swoją starszą siostrę - Mercedes Lugo. Zmienianie Paragwaju nie jest niemożliwe. Dziś Paragwaj zrywa ze swoją korupcyjną reputacją, zrywa z kilkoma feudalnymi panami z przeszłości - mówił Lugo. Zapowiedział, że w pierwszych stu dniach swojego urzędowania zamierza zapoznawać obywateli ze swoim programem. Jego rząd od pierwszego dnia urzędowania ma natomiast podejmować działania na rzecz walki z ubóstwem. Wśród kolejnych istotnych zadań wymienił Lugo między innymi zapewnienie lepszej ochrony praw człowieka, przeprowadzenie reformy rolnej, a także podjęcie zdecydowanej walki z korupcją, która jest – jego zdaniem - rakiem, który koroduje całe społeczeństwo. W swym przemówieniu Lugo kilkakrotnie cytował brazylijskiego prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę i chilijską prezydent Michelle Bachelet. Obserwatorzy zauważają, że najwięcej odniesień w wystąpieniu prezydenta Lugo było jednak do postaci Salvadora Allende. Gdy chodzi o obecność polityków, to na ceremonię zaprzysiężenia Lugo przybyli przywódcy prawie wszystkich państw Ameryki Łacińskiej. Zabrakło tylko prezydenta Kolumbii Álvaro Uribe i Peru Alana Garcíi. Obecni, aczkolwiek – jak zauważają obserwatorzy - znajdujący się raczej na dalszym planie, byli należący do lewicowej awangardy regionu prezydenci Wenezueli Hugo Chávez, Boliwii Evo Morales, Ekwadoru Rafael Correa czy Nikaragui Daniel Ortega (Lugo w wywiadach deklaruje się jako polityk centrolewicowy, znajdujący się w pół drogi między takimi politykami, jak Lula czy Bachelet, a takimi jak Chávez). Podczas ceremonii obecni byli także liderzy powszechnie nieuznawanych państw: prezydent Tajwanu Ma-Yiung-Yeou oraz minister spraw zagranicznych Arabskiej Demokratycznej Republiki Sahary Salem Salek. Oczekiwania związane z prezydenturą Lugo są w Paragwaju ogromne. Według sondażu, jaki publikuje dziennik "ABC Color", 76 proc. Paragwajczyków wierzy w to, że rządy Lugo wpłyną na poprawę sytuacji kraju. Tylko 2 proc. twierdzi, że sytuacja kraju pogorszy się. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?