Atak Gruzji na Osetię Południową (akt.)

[2008-08-08 20:06:34]

Wojska gruzińskie rozpoczęły 8 sierpnia atak na Południową Osetię, która oddzieliła się od Gruzji po zwycięskiej wojnie i uzyskała w 1992 roku faktyczną niepodległość.

Czoła nacierającym wojskom gruzińskim stawiły oddziały osetyjskiej milicji i wojska, ochotników z Osetii Północnej oraz stacjonujące w regionie wojska rosyjskie.

W wyniku gruzińskiego ostrzału miasta Cchinwali o które trwają najcięższe walki miało zginąć nawet kilkuset cywilów. Lokalni ochotnicy, wspierani przez Rosjan, w tym czołgi i lotnictwo zajęli pozycje na północ od miasta. Przygotowują się prawdopodobnie do kontrataku.

Po obu stronach zginęło kilkudziesięciu żołnierzy, o wiele większe są jednak straty wśród ludności cywilnej. Według lokalnych władz mogło zginąć nawet około 1400 osób. Świadkowie mówią o ostrzeliwaniu przez Gruzinów celów cywilnych.

Tymczasem Gruzja zdecydowała o wycofaniu z Iraku tysiąca żołnierzy, aby skierować ich do walki przeciwko Południowej Osetii.

Według informacji strony osetyńskiej, podanej około 23.00 czasu polskiego, siły południowoosetyńskie odparły szturm wojsk gruzińskich i wyparły agresorów na południowe przedmieścia Cchinwali. Wojska gruzińskie miały ponieść większe straty niż obrońcy miasta.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku