"Solidarność" wylicza siedem grzechów pracodawców
[2008-08-03 12:38:34]
![]() Pierwszy grzech to - zdaniem "Solidarności" - konsumowanie przez pracodawców wzrostu gospodarczego kosztem pracowników. Dzieje się tak w wyniku utrzymywania niskich wynagrodzeń. Choć wyniki finansowe przedsiębiorstw rosną, udział kosztów płacowych spada, natomiast utrzymuje się nadal wysoka liczba pracowników zarabiających poniżej średniej krajowej, a nawet poniżej minimum socjalnego. Drugi grzech to utrzymywanie wysokiego poziomu rozwarstwienia płacowego. Kadra kierownicza polskich przedsiębiorstw zarabia niemal najwięcej w Europie, natomiast płace pracowników skumulowane są w przedziale od wynagrodzenia minimalnego do wynagrodzenia nieprzekraczającego 80 procent wynagrodzenia przeciętnego. Taki stan rzeczy przełoży się natomiast w przyszłości - według "Solidarności" - na dużą liczbę osób otrzymujących niskie emerytury. Trzeci z wyliczonych przez "Solidarność" grzechów pracodawców polega na produkcji młodych emerytów. Dzieje się tak poprzez zastępowanie doświadczonych pracowników przez młodą kadrę, nakłanianie starszych pracowników do przejścia na wcześniejszą emeryturę, a także poprzez nieinwestowanie w doświadczonych pracowników, co wyraża się na przykład w znacznie rzadszym niżw przypadku młodych pracowników kierowaniu takich osób na szkolenia. Czwarty grzech to wykorzystywanie przez pracodawców luk w prawie pracy. Według "Solidarności" przejawia się to zwłaszcza w praktyce nadużywania umów o pracę na czas określony, którymi objętych jest aż 25 procent wszystkich pracowników. Piąty grzech wskazywany przez "Solidarność" to wymaganie zbyt długiej pracy w zbyt długich warunkach. Jednym z przejawów jest tutaj kwestia emerytur pomostowych, którym przeciwni są pracodawcy. Zdaniem związkowców, pracodawcy nie powinni wymagać pracy aż do 60 czy 65 roku życia w szkodliwych dla zdrowia warunkach. Szósty grzech polega na nadmiernym eksploatowaniu pracowników i uniemożliwianiu zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym pracownika. Przykładowe zachowania piętnowane przez "Solidarność" dotyczą tutaj nadużywania przez pracodawców godzin nadliczbowych czy utrudnianie kobietom godzenia pracy z macierzyństwem. Ostatni grzech dotyczy tłumienia przez pracodawców głosu pracowników. "Solidarność" z niepokojem obserwuje zamieranie dialogu społecznego, co wyraża się między innymi w spadku liczby zawieranych układów zbiorowych pracy. Wyliczenie siedmiu grzechów pracodawców ma - w zamierzeniach "Solidarności" - wywołać ogólnokrajową debatę na temat sytuacji ekonomicznej pracowników. Związek chce zwrócić uwagę na istniejące problemy, a także działać na rzecz wprowadzenia w Polsce postulowanych przez Unię Europejską standardów dotyczących warunków pracy i płacy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 maja:
1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.
1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".
1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.
1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.
1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.
1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.
1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.
?