OPZZ za utrzymaniem "ustawy kominowej"

[2008-07-23 18:21:25]

23 lipca przewodniczący OPZZ Jan Guz wystąpił do prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o zawetowanie nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw znoszącej zapisy ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. "ustawy kominowej").

Apel do prezydenta został uzasadniony następującymi przesłankami:
- uchwaleniem przez Sejm RP przepisów, które różnicują sytuację prawną pracowników i menedżerów w kwestii wynagrodzeń;
- złamaniem przez stronę rządową oraz Sejm RP zasad dialogu społecznego.

Zdaniem OPZZ stan prawny, który powstanie po wejściu w życie ustawy będzie skutkował nieuzasadnionym zróżnicowaniem sytuacji prawnej pracowników i osób zarządzających spółkami z udziałem Skarbu Państwa w kwestii wynagrodzeń. Zostanie zniesiony limit wzrostu płac kadry zarządzającej w przedsiębiorstwie, pozostanie natomiast ograniczenie wzrostu wynagrodzeń pracowników, które wynika z ustawy dnia 16 grudnia 1994 roku o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw.

Ponadto OPZZ uważa, że niesprawiedliwa społecznie jest znacząca dysproporcja wzrostu wynagrodzeń między pracownikami i menedżerami w sytuacji, gdy źródłem tego wzrostu jest ten sam fundusz wynagrodzeń. Może to powodować sytuacje, w których nieskrępowany wzrost wynagrodzeń osób zarządzających majątkiem Skarbu Państwa uniemożliwi przyznanie podwyżek pracownikom.

3 kwietnia Trójstronna Komisja przyjęła uchwałę nr 31, w której zapisała zobowiązanie do podjęcia działań zmierzających do zawarcia porozumienia społecznego mającego na celu wypracowanie między innymi modelu i mechanizmów kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców.
Strona rządowa zobowiązała się równocześnie do procedowania w ramach Komisji Trójstronnej nad wszystkimi projektami wchodzącymi w obszary negocjacji (§ 2 ust. 2).

Zdaniem OPZZ nie można prowadzić rzetelnej debaty na temat modelu i mechanizmów kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców wyłączając z dyskusji o wynagrodzeniach kwestię płac menedżerów, stanowiących integralną część systemu wynagrodzeń w przedsiębiorstwie i obciążających fundusz wynagrodzeń, w tym - ustalany w Komisji Trójstronnej - maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców. Właśnie ten argument legł u podstaw zarzucenia rządowi i Sejmowi RP złamania zasad dialogu społecznego.

Należy się spodziewać, że problematyka wysokości płac i mechanizmu ich kształtowania, ustawy o emeryturach pomostowych oraz zmian liberalizacyjnych Kodeksu Pracy staną się głównymi hasłami planowanej na początek jesieni ogólnopolskiej manifestacji central związkowych.

Piotr Strębski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku