Litwa: Plany zmiany definicji rodziny
[2008-05-29 11:39:55]
Zdaniem przeciwników projektu istnieje obawa, że po wprowadzeniu ustawy wszelkie informacje zagrażające wizerunkowi małżeństwa jako czegoś wspaniałego będą cenzurowane. Jako przykład podają oni możliwość bagatelizowania problemu przemocy domowej oraz utrudnienie możliwości rozwodów. 15 maja litewski parlament wyraził poparcie dla projektu ustawy większością głosów. 22 maja miało odbyć się ostateczne głosowanie nad projektem, jednak marszałek Sejmu ogłosił, że prawnicy uważają zapis za kontrowersyjny i może się okazać, że ustawa jest niezgodna z konstytucją Litwy. Prawnicy stwierdzili, że ustawa jest nie tylko niezgodna z konstytucją, ale także narusza międzynarodowe dokumenty takie jak Europejska Karta Praw Człowieka, Konwencja Praw Dziecka, Europejska Karta Socjalna. Główną siłą stojącą za wszystkimi projektami ustaw prorodzinnych na Litwie są: Kościół rzymskokatolicki i Związek Ojczyzny. Wszystkie wspomniane projekty trzech ustaw naruszają podstawowe prawo do wychowania w duchu świeckim gwaranowanym przez litewską konstytucję. Organizacje pozarządowe krytykują ustawę od lata 2007 roku, organizowane są liczne protesty przeciw niej, podpisywane petycje. Na razie nie wiadomo, czy zostanie ona przyjęta. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?