Lipsk: Przeciwko prywatyzacji

[2008-04-23 13:56:17]

19 kwietnia w Lipsku (Niemcy) odbyła się międzynarodowa konferencja "(Re) komunalizacja zamiast prywatyzacji. Alternatywy dla liberalnych tendencji prywatyzacyjnych w Europie". Konferencja zorganizowana została przez GUE/NGL (Zjednoczona Lewica Europejska/Zielona Lewica Nordycka) i partię Die Linke, a udział w niej wzięło kilkunastu mówców z Niemiec. Do udziału zaproszono również delegacje z Norwegii i Polski. Nasz kraj reprezentował w Lipsku Ryszard Prątkowski, przedstawiciel ATTAC Polska.

W pierwszej części konferencji wystąpiła organizatorka imprezy, Sahra Wagenknecht, deputowana Lewicy w Europarlamencie i omówiła problemy, związane z postępującą prywatyzacją w całej Europie, szczególnie dotkliwą w wypadku wyprzedaży mienia komunalnego. Przedstawiła jednocześnie próby oporu, podejmowanego przeciwko tym liberalnym tendencjom przez lewicę, związki zawodowe i organizacje pozarządowe, czego przykładem są inicjatywy przeciwko "Dyrektywie Bolkesteina" czy generalnie umowom GATS.

Ponadto swoje referaty wygłosili: dr Ilse Lauter (Die Linke, Leipizg) oraz Mike Nagler (przedstawiciel lokalnej inicjatywy sprzeciwiającej się prywatyzacji mienia komunalnego). Asbjorn Wahl z ATTAC Norwegia zaprezentował w swoim wystąpieniu historię walki z prywatyzacją, prowadzoną przez tamtejszy sojusz lewicowo-związkowo-obywatelski. Walka ta zakończyła się skutecznym zatrzymaniem neoliberalnej ofensywy w tym kraju.

W kolejnym bloku wystąpili: dr Andrej Holm (Fundacja Róży Luksemburg), prezentujący negatywne dla społeczeństwa skutki prywatyzacji majątku komunalnego w Niemczech, a także prof. Gunter Rausch (Inicjatywa Społeczna z Freiburga), który przedstawił film, ukazujący protesty mieszkańców tego miasta pod hasłem: "Nie damy się sprzedać korporacjom!". Ich celem było zatrzymanie prywatyzacji szkół, przedszkoli i wodociągów we Freiburgu. Dzięki masowemu poparciu społecznemu doprowadzono do lokalnego referendum, w którym 41 tysięcy osób opowiedziało się za zatrzymaniem wyprzedaży majątku miejskiego.

Po przerwie obiadowej zaprezentowano kolejne trzy referaty. Dwa pierwsze z udziałem dr Dietmara Pellmana (Die Linke Lipsk) i Jurgena Klute (przedstawiciela biura Die Linke). Wreszcie Ryszard Prątkowski (ATTAC Polska) przedstawił obraz Polski, w której wyprzedaje się wszystko bez zastanowienia, skutkiem skrajnie liberalnej polityki kolejnych rządów i przy ogłupiającej propagandzie mediów, wmawiających społeczeństwu, że "tylko całkowita prywatyzacja przyniesie szczęście i dobrobyt". Zaprezentował także przykłady skutecznych prób oporu przeciwko prywatyzacji, jak w przypadku wodociągów miejskich w Olsztynie czy przejęcia kieleckiego MPK (które miał kupić francuski koncern Veolia) przez załogę. Prosił również przedstawicieli Parlamentu Europejskiego o skuteczniejsze działania przeciwko ekspansji międzynarodowych koncernów, szczególnie w Europie Wschodniej.

Ostatnim punktem konferencji była dyskusja panelowa, w której podsumowano doświadczenia i wnioski z wystąpień. W tej części udział wzięli: Sahra Wagenknecht (GUE/NGL) oraz Ines Jahn (Ver.Di Leipzig) oraz wszyscy prelegenci.

Piotr Kawiorski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku