Romney wygrał republikańskie prawybory w Wyoming
[2008-01-06 00:41:10]
![]() Tzw. "caucuses" nie są stricte prawyborami (jak np. w New Hampshire), tylko wyborami delegatów na lokalne konwencje, które z kolei wyłaniają delegatów na konwencję ogólnokrajową. Ci z kolei są wyłaniani pod kątem swego poparcia dla danego kandydata. Podobnie wyglądały, choć w znacznie większej skali, prawybory w Iowa. Romney zdobył poparcie ośmiu delegatów, podczas gdy były senator z Tennessee Fred Thompson dwóch, a kongresman Duncan Hunter z Kalifornii jednego. Tryumf w Wyoming może okazać się bardzo pomocny dla zajmującego od dawna trzecie miejsce w sondażach Romneya przed starciem w New Hampshire. 60-letni Romney pełnił funkcję gubernatora jednego z najbardziej lewicowych (zdominowanych przez demokratów; tylko 13 proc. wyborców w Massachusetts jest zarejestrowanych jako republikanie) stanów Ameryki w latach 2003-2007. Przedtem bezskutecznie ubiegał się o miejsce w Senacie przeciwko Edwardowi Kennedy'emu w 1994 roku, uzyskując najlepszy wynik przeciwko wieloletniemu i wpływowemu senatorowi. Jako kandydat do Senatu i gubernator Romney uchodzł za liberalnego republikanina (co sam wówczas podkreślał). Popierał prawo do przerywania ciąży, odcinał się od fiskalnego konserwatyzmu (skutecznie współdział z demokratyczną legislaturą w sprawie rozszerzenia dostępności ubezpieczeń zdrowotnych), a także uchodził za przychylnego prawom mniejszości seksualnych. W młodości był działaczem ruchu praw obywatelskich. Romney zmienił pozycje polityczne, zbliżając się do prawicy (stał się przeciwnikiem aborcji, legalizacji związków homoseksualnych oraz polityki prosocjalnej) pod koniec kadencji, kiedy wiadomo było, iż przygotowuje się do walki o prezydenturę, a liberalne poglądy będą poważną przeszkodą w uzyskaniu nominacji konserwatywnej partii. Były gubernator jest atakowany za nagłą zmianę poglądów i oskarżany o koninkturalizm. Romney, który pozostaje znany przede wszystkim jako organizator zimowej olimpiady w Salt Lake City w 2002 roku, jest synem nieżyjącego George'a Romneya, gubernatora Michigan (1963-1969), sekretarza transportu (1969-1972) oraz jednego z czołowych kandydatów do prezydenckiej nominacji republikańskiej w 1968 roku. Jak i niegdyś jego syn, George Romney uchodził za czołowego przedstawiciela liberalnego skrzydła partii. Za poważny problem Romneya, zwłaszcza wśród religijnej prawicy, jest jego wyznanie (mormonizm). Gubernator był jakiś czas biskupem swego kościoła w Massachusetts. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?