Kraśnik: Referendum w sprawie prywatyzacji KPEC

[2007-11-26 11:03:37]

25 listopada w Kraśniku (woj. lubelskie) odbyło się w referendum gminne w sprawie prywatyzacji Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Ciepłnej (KPEC). Wzięło w nim udział 22 proc. uprawnionych do głosowania.

W referendum oddano 6663 głosów ważnych. Zdecydowana większość głosujących (6507 osób) na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za prywatyzacją, sprzedażą prywatnemu inwestorowi Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej?" odpowiedziało "nie". Za prywatyzacją zakładu głosowało 156 osób.

Referendum jest jednak nieważne ponieważ wzięło w nim udział mniej niż 30 proc. uprawnionych.

Z pomysłem sprzedaży firmy wyszły władze miasta przy wsparciu Zarządu i Rady Nadzorczej KPEC. Rozpoczęcie procedury określania warunków przetargu zatwierdziła Rada Miasta. Pomysł władz Kraśnika poparli radni z klubów Platformy Obywatelskiej, "Lubię Kraśnik" oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przeciw głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz niezależni.

Prywatyzacji sprzeciwiają się związki zawodowe działające w spółce które argumentowały, że majątek KPEC powinien zostać w rękach samorządu, ponieważ tylko wtedy uda się zagwarantować niskie ceny ciepła oraz właściwe gospodarowanie majątkiem firmy. Uzyskali oni wsparcie ze strony radnych PiS, którzy byli inicjatorami gminnego referendum.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku