Podczas wygłoszonego dzisiaj rano expose premier Donald Tusk zapowiedział, że polski rząd nie podpisze Karty Praw Podstawowych. Swoją decyzję lider Platformy Obywatelskiej argumentował chęcią uniknięcia trudności w ratyfikacji Traktatu Reformującego UE w Polsce.
Nowy premier podkreślił, że władze szanują zdanie "istotnych środowisk społeczno-gospodarczych w kraju" a także "głosu poprzedników" w sprawie Karty. Dodał, że zarówno PO jak i PSL nie podzielają tych obaw. Podkreślił również, że Polska będzie kontynuować negocjacje w sprawie umieszczenia w Polsce baz amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Karta Praw Podstawowych gwarantuje najważniejsze prawa obywatelskie, ekonomiczne i socjalne obywateli UE. Przyjęta przez unijne instytucje w 2000 r. ma stać się, wraz z wejściem w życie Traktatu Reformującego UE, dokumentem prawnie wiążącym o takiej samej randze jak traktaty.
Niepodpisanie Karty Praw Podstawowych przez Polskę spowoduje, że Polacy sądzący się za granicą m. in. o niewypłacone pensje nie będą mogli powołać się w swoich pozwach na zapisy Karty.
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.