MNiSW: Opłaty za egzaminy poprawkowe są bezpodstawne

[2007-11-14 03:34:32]

Uczelnie nie mają prawa żądać od studenta opłat za egzamin poprawkowy – twierdzi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w piśmie wysłanym do Parlamentu Studentów RP w odpowiedzi na prośbę o etyczną ocenę takich praktyk.

Zgodnie z regulaminem studiów, student ma prawo do składania egzaminu poprawkowego, egzamin ten jest procedurą zaliczenia przedmiotu, a nie powtarzaniem zajęć dydaktycznych, za które można pobierać opłaty. Z żadnego obowiązującego przepisu nie wynika, że uczelnie mogą pobierać opłaty za egzamin poprawkowy – czytamy w piśmie z ministerstwa.

Ostatnie działania Parlamentu Studentów RP są wynikiem zaniepokojenia, jakie wywołały u władz Parlamentu liczne skargi od studentów, którzy byli zmuszani w czasie studiów do uiszczania różnych opłat: za egzamin poprawkowy, za warunkowe zaliczenie semestru, za złożenie indeksu, za przystąpienie do obrony pracy licencjackiej czy magisterskiej. Powszechne były przypadki masowego oblewania studentów podczas sesji egzaminacyjnej po to tylko, aby uczelnia wzbogaciła się o kolejne, pokaźne sumy pieniędzy.

To skandal, że uczelnie zarabiają na własnej porażce dydaktycznej – twierdzi Leszek Cieśla przewodniczący studenckiego parlamentu.

Studenci już wcześniej mogli odmawiać opłat za egzamin poprawkowy. Takie prawo dawało im rozporządzenie z 1991 r., które wyraźnie wykreśliło wspomniane praktyki z listy usług, za które uczelnia może pobierać pieniądze. Jednakże niejasno sformułowana ustawa z 2005 r. pozwoliła uczelniom na dowolną interpretację przepisów.

Teraz, dzięki działaniom władz Parlamentu Studentów RP i MNiSW, każdy student może żądać zwrotu pieniędzy i wyrównania szkód moralnych. Na stronie www.psrp.org.pl można znaleźć porady oraz wzór formularza o zwrot opłat.

Uczelnie niepubliczne swoją funkcję uzależniają od wpływów z czesnego i innych opłat. Jeśli nie będziemy mogli ich pobierać, wówczas koszty tego poniosą wszyscy studenci, bo będziemy zmuszeni podnieść czesne – ostrzega Krzysztof Lewandowski prorektor WSUS.

Dawid Dobrowolski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku