Prezydent George W. Bush zapowiedział założenie weta wobec ustawy o rozszerzeniu państwowej opieki medycznej nad dziećmi, która prawie na pewno zostanie przegłosowana przez Kongres.
Demokraci w Kongresie zdecydowali się przepchnąć ustawę, choć wiedzą, że ją zawetuję – powiedział, nazywając projekt "nieodpowiedzialnym".
Pomimo prób Białego Domu przedstawienia ustawy jako gry partyjnej, cieszy się ona poparciem także większości republikanów, którzy brali udział w jej formułowaniu.
Ocenia się zgodnie, iż zapobieżenie wejścia w życie ustawy przez prezydenta spowoduje dotkliwy brak funduszy medycznych. Według szacunków w piętnastu stanach wręcz zabraknie pieniędzy na niektóre dziedziny, a tysiące dzieci mogą stracić ubezpieczenia.
Kongres jest w stanie obalić weto. Potrzeba wprawdzie do tego większości 2/3 głosów w każdej izbie, ale wielu republikanów może głosować za jego odrzuceniem, aby odciąć się od kolejnej niepopularnej decyzji równie niepopularnego prezydenta.
Bush już trzykrotnie doprowadził do zastopowania nie odpowiadających mu projektów legislacyjnych. W dwóch przypadkach chodziło o finansowanie badań nad komórkami macierzystymi w celach leczniczych. W trzecim zaś projekt budżetu sił zbrojnych, zawierającą datę wycofania wojsk z Iraku.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.