Pakistan: Trudna sytuacja generała Musharrafa
[2007-09-19 00:08:15]
![]() Sprawujący dyktatorską władzę od zamachu stanu w 1999 roku 64-letni Musharraf znajduje się ostatnio w bardzo trudnej sytuacji. Powszechnie uważa się, że demonstracyjne zrzucenie munduru ma sprawić wrażenie "powrotu do demokracji". Nadzieje na polityczną odwilż są jednak nikłe i prognozuje się, iż Musharraf nadal sprawowałby autorytarne rządy, a wystąpienie z wojska jest tylko gestem bez pokrycia. Generał jest postacią wysoce kontrowersyjną. Z jednej strony uważa się go za świeckiego i reformatorskiego przywódcę, który chroni Pakistan przed rządami fundamentalistów. Z drugiej jest przedmiotem ciężkiej krytyki za dojście do władzy drogą obalenia demokratycznie wybranych władz oraz dużą skalę represji politycznych. Jego ciężkie położenie polega na atakach ze wszystkich stron politycznego spektrum. Poza fundamentalistami przodują w nich siły postępowe, nie mogące przebaczyć mu zamachu stanu ani dyktatorskich rządów. Sytuację prezydenta utrudnia ochłodzenie relacji ze Stanami Zjednoczonymi, za których wiernego sojusznika dotychczas uchodził. Kwestia jego reelekcji leży w rękach parlamentu (oczywiście zależnego), a więc wydaje się ona prawie pewna. Jednak prognozuje się, iż odcinając się od armii, która sprawowała rządy przez większą część czasu od uzyskania niepodległości, jeszcze bardziej osłabi jego pozycję. Trudno dziś z całą pewnością przewidzieć, jaki obrót przybiorą sprawy zarówno w wypadku utrzymania się u władzy generała, jak i jego odejścia (dobrowolnego lub pod przymusem). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?