PPP nie ma RACJI

[2007-09-09 10:46:12]

Przygotowania do II Kongresu Krajowego, dyskusja o formule startu wyborczego i nadanie honorowego członkostwa byłej senator Krystynie Sienkiewicz zdominowały sobotnie posiedzenie Rady Krajowej RACJI Polskiej Lewicy.

W związku z zaplanowanym na dzień 22 września II Kongresem Krajowym partii Rada omówiła poczynione przygotowania, zatwierdziła podstawowe zasady organizacyjne i materiały programowe. Zbliżający się kongres ma zamknąć pierwszą kadencję władz partii i wyłonić na drugą, czteroletnią nowe kierownictwo, włącznie z przewodniczącym i sekretarzem generalnym. Przyjęte będą też stanowiska i uchwały w najistotniejszych dla funkcjonowania organizacji sprawach, zmiany w statucie i elementy uzupełniające program. Ugrupowanie podkreśli swoje wyraziste lewicowe oblicze i charakter jedynej, konsekwentnej partii antyklerykalnej w Polsce. W samym kongresie weźmie udział blisko 300 uczestników, w tym delegaci, zaproszeni goście oraz członkowie i sympatycy w roli obserwatorów.

Podjęcie przez Sejm decyzji o skróceniu kadencji spowodowało konieczność określenia stanowiska partii wobec przyspieszonych wyborów do Sejmu. Rada Krajowa potwierdziła uchwałę Zarządu Krajowego z lipca br., w której przyjęto, że kierownictwo za pożądany uważa wspólny start sygnatariuszy Kongresu Porozumienia Lewicy: Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, Ruchu Odrodzenia Gospodarczego i RACJI Polskiej Lewicy oraz innych partnerów politycznych, m.in.: Komunistycznej Partii Polski, Unii Lewicy III RP.

Jednak wspólny start w ramach KPL stał się mało prawdopodobny z uwagi na podjęcie przez Polską Partię Pracy decyzji o samodzielnym starcie w wyborach. Decyzja PPP nas nie zaskoczyła. Braliśmy to pod uwagę. Partia ta jest bardzo przywiązana do swojej organizacyjnej i ideowej tożsamości, ale w tej sytuacji start wyborczy w ramach Kongresu Porozumienia Lewicy nie rokuje sukcesu. Choć nie oznacza to, że sama idea stworzenia wspólnej formacji umarła – powiedział Jan Barański, przewodniczący RACJI PL.

Zgodnie z wolą Rady Krajowej RACJA PL nie zamierza podpisywać żadnego porozumienia krajowego ani z Polską Partią Pracy, ani z Lewicą i Demokratami. Rada wyraziła opinię, że organizacje terenowe i ich kandydaci mogą brać udział w wyborach do Sejmu w ramach lokalnych porozumień wyborczych. Jednak takie porozumienia z Polską Partią Pracy wydają się mało prawdopodobne. Natomiast możliwe jest wyłonienie przez RACJĘ własnych kandydatów do Senatu – dodał Barański.

Poza sprawami związanymi z kongresem i wyborami, Rada zajęła się kwestiami organizacyjnymi i finansowymi partii. Nadała także tytuł honorowego członka byłej senator RP Krystynie Sienkiewicz.

Sienkiewicz była posłem na Sejm (1993-1997) i senatorem RP (2001-2005). W latach 1989-1992 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej z tytułem naczelnej pielęgniarki kraju. Działała w Solidarności, w stanie wojennym była internowana. Znana jest m.in. z forsowania w Parlamencie pomysłu likwidacji Funduszu Kościelnego oraz organizacji różnych dyskusji i konferencji, w tym senackiej pt. "Czy biedne państwo powinno płacić bogatemu Kościołowi?". Od lat aktywna działaczka na rzecz swego środowiska zawodowego, ludzi pracy i świeckiego państwa.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku