Młodzi Socjaliści pamiętają o Sierpniu

[2007-09-01 15:13:28]

Obok oficjalnych obchodów podpisania Porozumień Sierpniowych miały również miejsce alternatywne obchody. Młodzi Socjaliści zorganizowali 31 sierpnia w Gdańsku koło Dworu Artusa na Starym Mieście akcję upamiętniającą tą bardzo ważną dla ruchu pracowniczego w Polsce rocznicę.

Barwny hapenning rozpoczął się krótko po południu i potrwał do godziny 16:00. Grupa dziesięciu Młodych Socjalistów z okręgu trójmiejskiego ubrała się w kombinezony robocze oraz kaski. Na piersiach i plecach mieli również przyczepione płyty kartonowe z wybranymi postulatami sierpniowymi np. Postulatem nr 2 wspominającym o konieczności zagwarantowania prawa do strajku lub Postulatem nr 19 mówiącym o dostępie do mieszkań. Wydarzeniu towarzyszyła muzyka Jacka Kaczmarskiego.

Poprzez nasz happening chcemy pokazać, że nadzieje szerokich grup społecznych zostały marzących o lepszej Polsce zostały zawiedzione. Ponadto prawica zawłaszczyła historię "Solidarności" nadając jej charakter antylewicowy - powiedział Andrzej Skiba, Sekretarz Okręgowy trójmiejskich Młodych Socjalistów i organizator pikiety. Chcemy przypomnieć, że pierwsza Solidarność była ruchem lewicowym, propracowniczym i faktycznie bardziej socjalistycznym niż partyjna biurokracja PZPR lat 80-tych - dodał.

Działacze lewicowego stowarzyszenia skupili się na rozdawaniu ulotek przedstawiających ich aktualne stanowisko wobec wydarzeń z 1980 r. oraz pokazujących jak bardzo aktualne są niektóre z dawnych postulatów również po 27 latach. W ulotce można było przeczytać m.in. że Ci, którzy w 1980 roku domagali się demokracji politycznej i gospodarczej mieli rację. 21 postulatów było odzwierciedleniem potrzeb i oczekiwań społecznych w tamtych czasach oraz Młodzi Socjaliści odwołują się do sierpniowej tradycji. Bliskie są nam takie postacie jak Jacek Kuroń, Karol Modzelewski, Jan Józef Lipski czy Tadeusz Kowalik, którzy w czasach PRL aktywnie działali w opozycji demokratycznej a w czasie przemian ustrojowych głośno domagali się budowy systemu opartego na prawach człowieka, a nie prawach rynku.

Ulotkę ze swoim stanowiskiem Młodzi Socjaliści wręczyli politykom Platformy Obywatelskiej m.in. Marszałkowi Województwa Pomorskiego Janowi Kozłowskiemu, posłankom Julii Piterze i Annie Zielińskiej-Głębockiej, senatorowi Stefanowi Niesiołowskiemu oraz słynnemu działaczowi pierwszej "Solidarności" Jerzemu Borowczakowi.

Szymon Andrzejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku