Kielce: Drugi dzień strajku w MPK
[2007-08-15 13:03:38]
W środę, o godzinie czwartej rano, w zajezdni przy ul. Jagiellońskiej odbył się kolejny wiec pracowników. Strajkujący domagają się rozmów z władzami firmy i władzami miejskimi, ale jak donoszą kieleckie media, władze miasta i dyrekcja MPK nie zamierzają prowadzić negocjacji, grożąc jedynie postawieniem zakładu w stan upadłości, nałożeniem kar dyscyplinarnych na pracowników oraz jednoczesnym zorganizowaniem transportu zastępczego, by złamać protest. Napięta sytuacja w MPK panuje od dłuższego czasu - od dwóch lat trwa spór zbiorowy "Solidarności" z dyrekcją, dotyczący warunków pracy i płacy, ale iskrą, która spowodowała obecny wybuch, była decyzja o sprzedaży miejskiej komunikacji prywatnej firmie. Nowym właścicielem MPK, na mocy umowy z prezydentem Kielc, Wojciechem Lubawskim, staje się bowiem międzynarodowy koncern Veolia, realizujący strategię wykupu firm komunikacyjnych w wielu miastach Polski. Część załogi oponowała przeciwko prywatyzacji, jednak protest rozszerzył się w chwili, gdy w umowie prywatyzacyjnej nie zagwarantowano m.in. pakietu socjalnego dla pracowników. W związku z tym odbywały się już na terenie MPK wiece protestacyjne, zorganizowano czterogodzinny strajk ostrzegawczy, a ulicami Kielc przeszedł w czerwcu marsz protestacyjny, zakończony wtargnięciem kierowców do Urzędu Miejskiego. Ważną kwestią w tym sporze jest także pojawiająca się wśród mieszkańców Kielc opinia, że komunikacja miejska powinna pozostawać pod kontrolą władz samorządowych. Dlatego strajkująca załoga Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji domaga się również zorganizowania otwartej debaty publicznej, by każdy zainteresowany mógł wziąć w niej udział i wypowiedzieć się na temat prywatyzacji miejskiej komunikacji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
13 maja:
1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.
?