KE chce walczyć z zatrudnianiem nielegalnych imigrantów

[2007-05-18 01:56:12]

Komisarz UE ds. wewnętrznych Franco Frattini przedstawił projekt dyrektywy przewidującej kary (w tym więzienia) za zatrudnianie i eksploatowanie nielegalnych pracowników spoza Unii.

Frattini deklaruje, że celem jej wprowadzenia ma być zniechęcenie pracodawców do zatrudniania nielegalnych imigrantów. Zgodnie z dyrektywą kraje członkowskie mają ustalić system obowiązujących na terenie całej UE kar za eksploatację nielegalnych imigrantów.

Karom mają podlegać zarówno właściciele przedsiębiorstw, jak też osoby indywidualne zatrudniające na czarno (np. pomoce domowe czy opiekunki do dzieci). Pracodawcy, którym udowodni się zatrudnianie na czarno, będą musieli też pokrywać koszty biletu powrotnego dla osób nielegalnie zatrudnianych i przebywających na terenie UE. Sankcjom nie będą podlegały osoby pracujące na czarno.

W najcięższych przypadkach (np. obozy pracy), gdy nielegalni imigranci są zmuszani się do nieludzkiego wysiłku, będą mogli oni uzyskać czasowe prawo pobytu na terenie UE.

Projekt też zakłada zwiększenie liczby przedsiębiorstw kontrolowanych pod kątem zatrudnianych osób z 2 do co najmniej 10 proc.

Frattini zadeklarował, że KE chce wprowadzić dyrektywę wraz z rozwiązaniami dotyczącymi legalnego i kontrolowanego zatrudniania osób z państw trzecich. Zapowiedział on, że chce negocjować z krajami trzecimi (głównie z Afryki, ale też wschodnimi sąsiadami UE) tzw. porozumienia migracyjne, które umożliwiłyby imigrantom legalną pracę w konkretnych sektorach w krajach UE, gdzie brakuje pracowników.

Zgodę na pracę mieliby otrzymywać tylko ci pracownicy, których brakuje w danym sektorze któregoś z krajów UE. Po wygaśnięciu kontraktu mieliby oni obowiązek powrotu do rodzinnego kraju pod groźbą zakazu ponownego wjazdu do UE. Poza tym część wynagrodzenia mieliby otrzymywać dopiero po powrocie.

Szacuje się, że w państwach UE przebywa obecnie 4-7 mln nielegalnych imigrantów (na 500 mln mieszkańców UE) i ich liczba rośnie o ok. 500 tys. rocznie.

Propozycje KE wymagają zgody państw członkowskich. W przypadku dyrektywy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów decyzja zapadnie kwalifikowaną większością głosów w procedurze tzw. współdecyzji z Parlamentem Europejskim.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku