Tegoroczna matura odwzorowuje poglądy Giertycha

[2007-05-13 16:56:04]

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zajmującej się przygotowywaniem i ocenianiem matur - Marek Legutko, oświadczył, że tematyka tegorocznych matur stanowi odzwierciedlenie światopoglądu lansowanego przez obecne kierownictwo MEN, z Romanem Giertychem na czele.

Na konferencji prasowej 4. maja br. powiedział: Dobieraliśmy tematy tak, aby sprawdzić umiejętności maturzystów, ale też były one powiązane z polityką edukacyjną MEN. Zależy nam bardzo na tym, by działania związane z edukacją były spójne. Dlatego wybraliśmy temat rodzinny, tekst o postawach obywatelskich i patriotycznych młodzieży.

Tematyka matury z języka polskiego na poziomie podstawowym dotyczyła relacji rodzinnych (porównanie fragmentu "Granicy" i "Przedwiośnia") oraz martyrologii młodzieży polskiej (na podstawie fragmentu "III części Dziadów"). Z kolei poziom rozszerzony nawiązywał do zagadnienia prowincji oraz dialogu współczesnej twórczości z epopoją narodową - "Pan Tadeusz".

Wobec wypowiedzi dyrektora CKE, rodzi się pytanie o zachowanie neutralności światopoglądowej szkół. Z definicji, powinny być one pluralistyczne światopoglądowo, a nie - podporządkowane ideologii płynącej z MEN.

Jan Nowak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 maja:

1525 - Po torturach ścięto Thomasa Münzera, przywódcę powstania chłopskiego w Niemczech, przez Marksa nazywanego "prekursorem komunizmu".

1797 - Zginął François Babeuf, radykalny polityk francuski z okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, teoretyk wczesnego komunizmu.

1882 - Urodził się Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.

1906 - Urodził się Buddhadasa Bhikkhu, tajski mnich buddyjski, twórca idei "Oświeconego Społeczeństwa" i socjalizmu dhammicznego.

1919 - M. Niedziałkowski zgłosił w Sejmie w imieniu Związku Polskich Posłów Socjalistycznych projekt konstytucji, określający reformy ustrojowe, mające umożliwić przejście od kapitalizmu do socjalizmu drogą parlamentarną.

1954 - Otwarcie pierwszej na świecie elektrowni jądrowej w Obnińsku koło Moskwy.

1964 - Zmarł Jawaharlal Nehru, indyjski mąż stanu, przywódca socjalistycznego skrzydła Indyjskiego Kongresu Narodowego w okresie walki o niepodległość, premier Indii.

1980 - Korea Płd.: w mieście Kwangju wojsko krwawo stłumiło trwające od 18 maja powstanie skierowane przeciwko zamachowi stanu z 12 grudnia 1979 i rządom wojskowej dyktatury gen. Chun Doo-hwana. Wg oficjalnych danych zginęło 207 osób, a 987 zostało rannych.

1989 - W Lublinie utworzono Tymczasowy Komitet Krajowy PPS z Grzegorzem Ilką na czele.

2002 - Péter Medgyessy z Węgierskiej Partii Socjalistycznej został premierem Węgier.

2015 - W amerykańskim stanie Nebraska zniesiono karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku