Estonia: Zamieszki po usunięciu monumentu Żołnierza-Wyzwoliciela

[2007-04-27 08:27:20]

Estońska policja użyła gazu łzawiącego, aby rozpędzić demonstrację osób sprzeciwiających się zdemontowaniu na polecenie władz, stojącego w centrum stolicy kraju Tallinie monumentu Żołnierza-Wyzwoliciela, upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej, którzy oddali życie za wyzwolenie spod hitlerowskiej okupacji Estonii.

W celu obrony pomnika przed demontażem, na okalającym go placu zebrało się ok. 1 tys. demonstrantów, głównie młodych ludzi. Chcemy jednego, zostawienia pomnika w spokoju i zaprzestania zmieniania historii - mówił jeden z protestujących. W czasie starć z policją ranne zostały 44 osoby, jedna zmarła.

Policja nie przebierała w środkach, aby usunąć demonstrujących z placu. Kilku członków "Nocnej Straży" pilnującej pomnika przed zniszczeniem, przebywających w swoim samochodzie zaparkowanym nieopodal pomnika odmówiło opuszczenia posterunku, w wyniku czego policjanci wybili szyby w ich samochodzie i wywlekli na ulicę. Jeden z członków straży z powodu doznanych obrażeń natychmiast został przewieziony do szpitala.

Estońskie władze zdecydowały jednocześnie, że ciała pochowanych w pobliżu pomnika 13 żołnierzy radzieckich zostaną ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojskowy, położony na obrzeżach miasta. Premier Estonii Andrus Ansip jest zdania, że centrum miasta nie jest najlepszym miejscem na cmentarz. Nie możemy mówić o uszanowaniu wojennych mogił, kiedy ludzie zbierają się w tym miejscu na wiecach, machają flagami, piją alkohol - mówił szef estońskiego rządu.

Prace nad przeniesieniem ciał żołnierzy oraz pomnika będą trwały ponad dwa tygodnie, lecz w przypadku natrafienia przez archeologów na interesujące ich przedmioty, prace mogą potrwać do czterech miesięcy. Tak więc pomnik będzie stał na swoim miejscu w rocznicę kapitulacji III Rzeszy - dodał Ansip.

Władze rosyjskie ostrzegły Tallin, że mogą spodziewać się z ich strony nałożenia sankcji ekonomicznych. Ponadto Rosjanie zapowiedzieli zreferowanie całej sytuacji Unii Europejskiej, OBWE oraz NATO. Gubernator Kaliningradu Gieorgij Boss zasugerował, że władze obwodu z chęcią zaopiekują się pomnikiem oraz umieszczą go w godnym dla niego miejscu w stolicy obwodu.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku