Rumunia: Minister odszedł, bo nie pomógł robotnikom

[2007-02-03 15:57:25]

Rumuński minister spraw zagranicznych Mihai-Răzvan Ungureanu (na zdjęciu) odszedł z rządu, ponieważ nie zajął się sprawą dwóch robotników, zatrzymanych w Iraku przez amerykańską armię. Ungureanu złożył dymisję po tym, jak zażądał tego premier Călin Popescu-Tăriceanu.

Dwóch rumuńskich robotników pracujących w Iraku zostało 31 października ubiegłego roku aresztowanych przez amerykańskich żołnierzy. Rumuni fotografowali amerykańską bazę wojskową i byli podejrzewani o współpracę z terrorystami. W miniony piątek, po trzech miesiącach zatrzymania, zostali zwolnieni przez Amerykanów, którzy doszli do wniosku, że fotografowania bazy wojskowej nie można uznać za przestępstwo.

Sprawą zatrzymanych bezprawnie robotników nie zajęło się rumuńskie ministerstwo spraw zagranicznych. Natomiast premier Tăriceanu o całej sprawie dowiedział się z... telewizji. Okoliczności te sprawiły, że szef rządu zażądał złożenia dymisji przez ministra Ungureanu, który nie wstawił się za obywatelami Rumunii i nie poinformował o całej sprawie premiera.

Rząd musi bronić interesów obywateli Rumunii, gdziekolwiek by się oni nie znajdowali - stwierdził premier Tăriceanu. Odchodząc z rządu minister Ungureanu powiedział natomiast, że zrozumiał już, iż pracownicy jego resortu popełnili błąd.

Bartłomiej Kacper Przybylski



Udostępnij na Facebooku drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku