Napieralski gościem KWMP

[2007-01-08 21:26:49]

W auli Instytutu Maszyn Przepływowym PAN w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Współczesnej Myśli Politycznej. Jego dzisiejszym gościem był sekretarz generalny SLD Grzegorz Napieralski, który wygłosił prelekcję i wziął udział w dyskusji.

W swoim wystąpieniu starał się ocenić rządy SLD w latach 2001-2005 oraz przedstawił swoją wizję polskiej sceny politycznej.

Według Napieralskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej nie mógł realizować swojego programu ze względu na dziurę budżetową pozostawioną przez rząd AWS. Według niego, pomimo tych trudności SLD udało się wywiązać z obietnic przedwyborczych. Jego zdaniem SLD zaczęło tracić poparcie w związku z "aferą Rywina". Napieralski uznał że popełniano liczne błędy, ale SLD odmłodził się i jest dzisiaj już inną partią.

Druga część jego wystąpienia związana była z koalicją Lewica i Demokraci, która według Napieralskiego osiągnęła znaczny sukces i która musi stać się zaczynem opozycji wobec szkodliwych jego zdaniem rządów Prawa i Sprawiedliwości. Sekretarz Generalny SLD mówił także że lewica wtedy była silna, gdy była zjednoczona. Według niego cała lewica porozumiała się co dobrze wróży przyszłości.

Na początku głos zabrali Młodzi Socjaliści, którzy przypomnieli Napieralskiemu, że w wyborach parlamentarnych w 2005 roku w całym kraju startowała Polska Partia Pracy, która poparło blisko sto tysięcy wyborców.

Piotr Janiszewski z Młodych Socjalistów pytał dlaczego Napieralski najczęściej troszczy się o interes pracodawców, zagranicznego kapitału i uporczywie powtarza błędną tezę o wysokich podatkach i kosztach w pracy w Polsce. Grzegorz Napieralski wyparł się takich wypowiedzi, ale wskazał że niskie podatki dla przedsiębiorców generują nowe miejsca pracy.

Młodzi Socjaliści zwracali także uwagę na to że SLD krytykuje obecny rząd z pozycji liberalnych i kompletnie nie interesuje się prawami socjalnymi i pracowniczymi.

Beata Maciejewska z Zielonych 2004 mówiła że Grzegorz Napieralski nie potrafi sformułować żadnej konkretnej alternatywy wobec rządów prawicy i mówi wyłącznie o promocji szyldu LiD i wydanych na to pieniądzach. Według niej lewicowość polega przede wszystkim na poszanowaniu równości i wolności czego SLD nie rozumie i nie realizuje.

Napieralski bronił się tym, że jego partia przeszła długą ewolucję, a rozwiązania liberalne w gospodarce często okazują się być skuteczne. Jako przykład podał obniżenie akcyzy na alkohol, która zaowocowała zwiększonymi wpływami do budżetu państwa. Jednocześnie sekretarz generalny SLD uznał że nazywanie jego partii liberalną jest nieuprawnione.

Znajdujący się na sali członkowie SLD krytykowali głównie Socjaldemokrację Polską i tradycyjnie już jej liderkę Jolantę Banach. Apelowali także do Napieralskiego o więcej demokracji wewnątrz partyjnej i czytelniejsze zasady obsadzania miejsc na listach wyborczych SLD.

Klub Współczesnej Myśli Politycznej jest niepartyjnym forum wymiany myśli. Należą do niego głównie osoby bezpartyjne. Działa na Pomorzu od 15 lat.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku