Chile: Pogrzeb Pinocheta

[2006-12-12 21:11:28]

Odbył się pogrzeb byłego chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta. Na uroczystości na dziedzińcu Akademii Wojskowej zebrało się ok. 3 tysięcy jego zwolenników, a także jego rodzina i przyjaciele.

W pogrzebie nie wzięła udziału prezydent Chile Michele Bachelet, która była torturowana za czasów dyktatury Pinocheta. Były dyktator został pochowany z wojskowymi honorami należnymi dowódcy armii, a nie z honorami, jakie zazwyczaj przysługują głowie państwa. Z tej przyczyny w uroczystości uczestniczyła minister obrony Vivianne Blanlot. Kiedy minister przybyła na ceremonię, została wygwizdana przez zgromadzony przed Akademią tłum. Szefowa resortu obrony nie złożyła kondolencji rodzinie zmarłego.

W tym samym czasie tysiące obrońców praw człowieka i przeciwników Pinocheta, manifestowało w Santiago, oddając cześć byłemu prezydentowi Salvadorowi Allende, obalonemu w 1973 r. przez wojskowy pucz Pinocheta.

Po ogłoszeniu informacji o śmierci byłego chilijskiego dyktatora doszło do wybuchu walk z policją, w których uczestniczyli zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy.

Szczególnie ostre starcia z policją miały miejsce w robotniczych dzielnicach Santiago, gdzie wznoszono barykady i palono samochody.

Śmierć Pinocheta spotkała się z bardzo różnymi reakcjami na całym świecie. Przykładowo była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, stwierdziła że jest "głęboko zasmucona" śmiercią chilijskiego dyktatora. Była premier wspierała Pinocheta podczas jego zatrzymania w Londynie w 1998 r., gdy hiszpański sąd domagał się ekstradycji.

Organizacja Amnesty International uznała natomiast śmierć chilijskiego dyktatora za ostrzeżenie dla rządów, by szybciej wymierzały sprawiedliwość tym, którzy łamią prawa człowieka.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku